O sprawie napisał w czwartek na swojej internetowej stronie izraelski dziennik "Haaretz".
Depesza, która ukazała się na początku miesiąca w mediach na całym świecie, w tym w "Haaretzu", dotyczyła ukraińskiego miasta, upamiętniającego 75. rocznicę zgładzenia jego żydowskiej społeczności. W środku artykułu znalazło się zdanie "w czerwcu 1941 r. Niemcy zaatakowały Związek Sowiecki, swojego byłego sojusznika".
W środę, dziesięć dni po opublikowaniu artykułu, AP poprawiła tekst. Agencja wyjaśniła, że ??pakt Ribbentrop-Mołotow, podpisany przez Moskwę i Berlin w przededniu II wojny światowej, nie sprawił, że Niemcy i ZSRR zostali sojusznikami.
Umowa podpisana 23 sierpnia 1939 roku formalnie była paktem o nieagresji, który obejmował także wytyczenie stref wpływów obu państw w Europie Wschodniej. Do strefy W strefie ZSRR znalazły się kraje bałtyckie i Finlandia, a w Polsce granica przebiegała wzdłuż linii rzek Narwii, Wisły i Sanu. Pakt został naruszony niecałe dwa lata później, kiedy Niemcy najechały Związek Radziecki w czerwcu 1941 r.
"Pakt ten nigdy oficjalnie nie został uznany za sojusz, a Niemcy w 1941 roku zaatakowały ZSRR. Związek Radziecki w koalicji z aliantami, w tym z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i innymi państwami, walczył przez cztery lata, by pokonać nazistów" - brzmi poprawiony tekst.