Na ostatniej dorocznej sesji ogólnochińskiego zgromadzenia przedstawicieli ludowych dokonuje się przewrót iście kopernikański. My zrozumiemy to dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach. Jeśli dotychczas przez cztery dekady była filozofia „wzrost ponad wszystko”, to teraz na naszych oczach zmienia się model rozwojowy. On nie będzie już oparty na eksporcie i ekspansji, tylko na kwitnącej klasie średniej i rynku wewnętrznym, które trzeba zbudować – wyjaśnia gość podcastu.

Utrzymanie poprzedniego kursu ekspansji groziło jeszcze większym wybuchem społecznym niż ten na Tiananmen w 1989 roku. To nie kaprys władzy, tylko dobre rozeznanie sytuacji. Chiny muszą walczyć z postępującym rozwarstwieniem społecznym, trzeba zadbać o obywatela, żeby dobrze się czuł i budował cel władzy: wielki renesans narodu chińskiego na stulecie Chińskiej Republiki Ludowej. Bez udziału społeczeństwa to się nie uda – dodaje prof. Góralczyk.

Co dalej z kwestią Tajwanu i Hong Kongu? Skąd się wziął w Chinach zwrot na konsumpcję i dobro obywatela? Czy przez zmiany w Kraju Środka dojedzie do roszady w układzie geopolitycznym? O tym wszystkim w kolejnym odcinku podcastu.