"Rzecz W Tym" – 24 lutego 2021 r. Prowadzi Cezary Szymanek.
- Epoka lodowcowa to jeszcze nie jest, ale relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi łatwe nie będą. To nie jest normalne, jeśli w trakcie pierwszej, zapoznawczej rozmowy szefów dyplomacji, Waszyngton przypomina Warszawie aby przestrzegała podstawowych wartości – tak Jędrzej Bielecki komentuje rozmowę telefoniczną Sekretarza Stanu USA Antony’ego Blinkena z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Polska była w kolejności 46 krajem, do którego Blinken się odezwał. Za Egiptem, a przed Wyspami Zielonego Przylądka. W drugiej części programu o książce historyka i byłego szefa "Le Figaro Magazine" Henri-Christiana Girauda pod tytułem "De Gaulle i komuniści", która ukazała się we Francji. - Kreml poparł przejęcie przez generała przywództwa Wolnej Francji, ale za cenę, którą zapłaciła Polska: pomoc w storpedowaniu forsowanej przez Churchilla ofensywy przez Bałkany, dzięki której to zachodni alianci mogliby wyzwolić Europę Środkową – tak Jędrzej Bielecki opisuje płynące z niej wnioski.
Aktualizacja: 24.02.2021 22:34 Publikacja: 24.02.2021 16:44
Foto: Fot. Adobe Stock
"Rzecz W Tym" – 24 lutego 2021 r. Prowadzi Cezary Szymanek.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: podcasty.rp.pl
Według najnowszego sondażu IBRiS badającego poparcie dla partii politycznych kolejne punkty procentowe zdobywają wszystkie partie oprócz Konfederacji. Jednak i to ugrupowanie pokonuje 5-proc. próg wyborczy.
Stylistyka modelu jest połączeniem wysokiej jakości materiałów, japońskiego rodowodu oraz pasji, jaką doświadczeni mistrzowie Takumi wkładają w każdy z unikatowych samochodów Mazdy.
Koło byłych posłów Kukiz’15 i PiS chce zinstytucjonalizować swoją działalność. Ma posłużyć do tego kanapowe ugrupowanie, założone przez weterana prawicy.
Kodeks karny przewiduje od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia za służbę w obcym wojsku bez zgody właściwego organu. I właśnie z taką odpowiedzialnością karną muszą liczyć się Polacy, którzy narażają życie, broniąc Ukrainy przed rosyjską inwazją. Żeby było inaczej, musiałyby zmienić się przepisy. Nie chce tego jednak PiS.
Jest idea prezydenta Andrzeja Dudy, aby Polska i Ukraina zawarły nowy traktat i na nowo zdefiniowały swoje relacje - mówił w rozmowie z RMF FM Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta.
PZL-Świdnik proponuje Siłom Zbrojnym nowe, polskie śmigłowce wielozadaniowe opracowane na bazie awangardowych platform
Prezydent Duda zapewnił w Kijowie, że Polska nie opuści prowadzącego wojnę sąsiada, i podtrzymał polski sprzeciw wobec legalizacji rosyjskich podbojów.
- Ukraina wykazała ogromną determinację przy chęci pohamowania Ruskich, ale nie zmienia to faktu, że Rosjanie zajmują potężną, bardzo dużą część terytorium - mówił w rozmowie z Polsat News Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski przyjechał nagle z Moskwy do Warszawy, co wzbudziło podejrzenia, że obniżymy rangę stosunków z Rosją. Jak się dowiedzieliśmy, jutro jednak wróci do Moskwy.
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, mówił w poniedziałek, że Moskwa rozważy ewentualne propozycje Zachodu dotyczące ponownego nawiązania relacji i oceni czy jest to potrzebne, ale jednocześnie skupi się na rozwoju relacji z Chinami.
Prezydent USA Joe Biden, który przebywa z wizytą w Japonii, gdzie weźmie udział m.in. w szczycie grupy Quad (USA, Japonia, Indie i Australia) oświadczył, że USA są gotowe użyć siły, by bronić Tajwanu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Rosja jest gotowa do kontynuowania negocjacji z Ukrainą, dialog został zamrożony z inicjatywy Kijowa - oświadczył Władimir Medyński, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, negocjator ze strony rosyjskiej.
- Jeżeli mówimy, że Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej za 6 miesięcy, za rok, dwa lata, to kłamiemy. To nieprawda - powiedział Clément Beaune, minister do spraw europejskich Francji.
Prezydent Andrzej Duda pojawił się w Kijowie z ważnym przesłaniem w czasie, gdy na Zachodzie widać zmęczenie wojną. We Francji, Niemczech, Włoszech przywódcy są skłonni do ustępstw kosztem Ukrainy.
Władimir Putin chwycił się wspólnej koncepcji walki z faszyzmem, licząc, że znajdzie na Zachodzie sojuszników.
Prezydent Duda chce nowej umowy o dobrym sąsiedztwie z Ukrainą, a prezydent Zełenski – specjalnego statusu dla Polaków.
Po latach zachłyśnięcia się zachodnimi markami i produkcją z importu widać powrót konsumentów do rodzimych producentów. Mimo wyższych cen.
Mimo mocnych zawirowań rynkowych, nie widać zapaści w statystykach nowych projektów mieszkaniowych. Dlaczego? I co dalej?
Pegasus już nie działa, ale nowe cyberszpiegowskie gadżety będą mogły operować w Polsce całkiem swobodnie.
CBA zostało odcięte od izraelskiego systemu szpiegującego, ale już planuje zakup innego. Kontroli cały czas brak.
Obecna demokracja nie może istnieć bez partii, więc może trzeba zmienić sposób działania demokracji.
Regiony dostaną 40 proc. pieniędzy z nowego budżetu UE – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.
W Sinciangu na dziesięć lat idzie za kraty ten, kto nie pali. Bo to znak, że wyznaje islam.
Rok po wybuchu afery z nadużywaniem cybersystemu nie zmieniono prawa, by ukrócić niekontrolowaną inwigilację przez służby.
Jedność i mobilizacja – pod takimi hasłami odbył się wyjazdowy klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej w Jachrance. Przełomów jednak brak.
Od piątku można się starać o kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego. Tyle że po serii podwyżek stóp procentowych klienci tracą zdolność kredytową. Program w niczym tu nie pomoże.
Tylko o 2 proc., do 7,3 mln, urośnie w tym roku liczba gospodarstw domowych w zasięgu światłowodowego internetu – mówią najnowsze prognozy firmy IDATE.
MON zapowiada zakupy kolejnych sześciu baterii amerykańskiego systemu Patriot. – Do Waszyngtonu trafia właśnie zapytanie ofertowe w tej sprawie – zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak.
Drożyzna na stacjach paliw sprawia, że zaczynamy szukać alternatywy wobec aut. Zyskują e-rowery. Choć takie jednoślady są stosunkowo drogie, to biznes znalazł sposób na obniżenie „progu wejścia”.
Ręczne sterowanie przez ustawodawcę strukturą rynku za pomocą mało precyzyjnego narzędzia, jakim jest akcyza, znacznie zaburzyło konkurencję.
Rosną inwestycje samorządów w ekologiczne autobusy. Najwieksze zakupy obejmują te z elektrycznym napędem.
Viktor Orbán wprowadził stan wyjątkowy. Powodem jest wojna w Ukrainie. Umożliwi mu to zarządzanie za pomocą dekretów. Wetem wobec embarga na rosyjską ropę węgierski premier podtrzymuje strumień pieniędzy dla reżimu Putina. Może sobie na to pozwolić, bo stoi za nim Warszawa.
Czy do śmierci trzeba mieć aż tak dwubiegunowe podejście?
Choć z pozoru wyniki firm w I kwartale wciąż wydają się bardzo dobre, wojna i szok energetyczny już odcisnęły swoje piętno na ich działalności. Inwestycje realnie stanęły w miejscu, a w niektórych branżach spadają marże.
Jeśli spojrzymy na rosyjską „geopolitykę rurociągów” jako na całość, dostrzeżemy, że Europa została podzielona gazową żelazną kurtyną. Kraje, których rolę w tranzycie gazu Rosja ogranicza, mogą stać się celem jej agresji.
Komizm w „Zemście” i siła przyjaźni – ósmoklasiści napisali egzamin z języka polskiego.
Nie mamy wątpliwości, że w przypadku agresji Rosji powinniśmy pomóc państwom skandynawskim, które chcą wstąpić do NATO.
Tusk i Trzaskowski muszą udowodnić opinii publicznej, że potrafią ułożyć wzajemne relacje, wzmacniają opozycje i siebie wzajemnie - twierdzi Sławomir Nitras, poseł PO.
Premier chce jeszcze większego uzależnienia Polaków od państwa.
Wojna w Ukrainie wywołała starcie postaw w świecie tenisa. W Paryżu czasem częściej słychać słowa: bojkot, zakaz i inwazja niż bekhend, wolej i smecz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas