Dlatego zamierzają walczyć o prawo do prezentowania swoich stanowisk w mediach publicznych. Chcą miesięcznie trzech godzin czasu antenowego w TVP i Polskim Radiu do podziału między siebie i związki zawodowe. To tyle samo, ile minimalnie przyznano partiom politycznym.
Konfederacja Pracodawców Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Związek Rzemiosła Polskiego przygotowały w tej sprawie wspólne stanowisko. W piątek przekazały je Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.
– Opowiadamy się przeciwko upolitycznieniu mediów publicznych i dyskryminacji organizacji zrzeszających pracodawców oraz pracowników w państwowych mediach. Mamy takie same prawa jak partie polityczne do prezentowania na antenie swoich poglądów, a Polacy zasługują na obiektywne i rzetelne informacje – oświadcza Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.
Pracodawcy nie zgadzają się na wcześniejszą propozycję KRRiT, która pracodawcom i związkom zawodowym przyznawała tylko godzinę wystąpień w mediach. Czyli trzy razy mniej niż partiom politycznym.
– Nasza propozycja to jedynie 3 minuty dziennie (dla pracodawców i 3 minuty dziennie dla związków zawodowych – red.). Nie można więc powiedzieć, że to dużo, biorąc pod uwagę kilkanaście regionalnych oddziałów TVP – tłumaczy Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych KPP. Chociaż pracodawcy w swoim projekcie zastrzegli, że połowa przyznanego im czasu ma być zrealizowana w ogólnopolskich mediach publicznych.