Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Kolejna relacja od wczesnych godzin porannych na rp.pl.

22:51

22:50

Centralny Instytut Ochrony Pracy przygotował wskazówki dla pracodawców dotyczące organizacji pracy w czasie epidemii, przeciwdziałania zakażeniom i działania w razie wykrycia wirusa w firmie.

22:37

Marszałek Sejmu ogłosiła termin wyborów, ale wcale się przy tym nie cieszyła. Raczej wyglądała na niezadowoloną i rozdrażnioną. I słusznie – pisze Zuzanna Dąbrowska.

22:35

Nawet do 25 proc. może spaść maksymalne obłożenie kinowej sali za sprawą wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jako pierwsi – w kraju i Europie – ruszają mali kiniarze. W swoim tempie.

22:05

Łączna liczba zakażeń na świecie to ponad 6,4 mln. Zmarło co najmniej 382 tys. ludzi – podsumowuje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa.

21:31

Stan wyjątkowy w Hiszpanii został przedłużony do 21 czerwca.

21:07

Niemożliwość uruchomienia klimatyzacji w wielu salach rozpraw może się źle skończyć dla uczestników procesów.

21:02

20:09

We Francji liczba ofiar epidemii wzrosła do 29 021.

20:06

19:46

Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.

19:26

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że minister Łukasz Szumowski będzie domagał się 100 tys. złotych na cele charytatywne za oskarżenia pod adresem jego rodziny.

18:49

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w środę, że poprzedniej doby odnotowano w Europie najmniej nowych zakażeń koronawirusem od 22 marca.

AFP

AFP

18:14

Amortyzacja: jeśli firma nie płaci podatku przez epidemię, może przesunąć koszty na przyszłe lata.

17:58

Zdalne porady stały się powszechną metodą kontaktu z lekarzem w czasach koronawirusa i już nie znikną. Sieci komórkowe chcą w nich pośredniczyć.

17:33

Liczba potwierdzonych wynikami badań przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 24 687 – podało Ministerstwo Zdrowia, informując jednocześnie o śmierci 13 zakażonych osób. Liczba ofiar epidemii w Polsce wynosi 1115.

17:21

Od przyszłego tygodnia w Belgii otwarte ponownie będą restautacje, bary i kawiarnie.

17:07

Opublikowane zostało postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek o zarządzeniu wyborów prezydenckich na 28 czerwca, a wraz z nim kalendarz wyborczy, określający dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych.

16:44

W holenderskiej Hadze zamknięto w środę jedną ze szkół podstawowych, po tym jak dwóch nauczycieli uzyskało dodatni wynik testu na koronawirusa.

16:13

Lokalne media poinformowały w środę, że u ponad 800 pracowników służby zdrowia w Nigerii potwierdzono zakażenie koronawirusem

15:54

W przypadku prawie dwóch milionów wirusów istnieje ryzyko przeniesienia się ze zwierząt na ludzi – stwierdził w rozmowie ze Sky News dr Peter Daszak.

15:42

Najnowsze dane z Hiszpanii wskazują, że w tym roku zmarło o wiele więcej osób niż w pierwszej połowie 2019 roku. W szczytowym momencie epidemii śmiertelność w kraju wzrosła o 155 procent.

15:29

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki od kilku dni systematycznie mówią o roli inwestycji publicznych w walce z kryzysem. W środę odbyła się specjalna konferencja dotycząca CPK, na której politycy mówili, że inwestycja przyniesie 150 tysięcy miejsc pracy. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita”, zaplecze prezydenta podjęło decyzję o tym kierunku kampanii po analizie wyniku wewnętrznych sondaży, które zostały przygotowane przez jedną z agencji badań rynku.

15:20

14:53

14:43

Z badania przeprowadzonego przez firmę Sanquin wynika, że 5,5 proc. dawców krwi w Holandii wykazało obecność przeciwciał specyficznych dla nowego koronawirusa. To samo badanie dało w kwietniu wynik 3 proc.

14:35

– Nie widzę powodu – powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany w Radiu Zet, czy zamierza podać się do dymisji. Ocenił, że do wyborów prezydenckich 10 maja nie doszło z winy opozycji i zaproponował, by rachunek za przygotowanie pakietów wyborczych wysłać przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej i „wszystkim tym, którzy uniemożliwili przeprowadzenie tych wyborów w terminie konstytucyjnym”.

14:23

Niemal 7 tysięcy uczniów i nauczycieli w Izraelu zostało objętych kwarantanną, a ponad 40 szkół zostało zamkniętych w związku z wykryciem przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Mimo to izraelski rząd uznał, że – co do zasady – szkoły i przedszkola w Izraelu powinny pozostać otwarte.

14:11

Tysiące norek z ośmiu holenderskich ferm, na których wykryto koronawirusa, zostaną zabite – poinformował nadawca RTL. Zdaniem resortu rolnictwa miejsce miały dwa przypadki prawdopodobnego zakażenia ludzi od tych zwierząt.

14:06

Chociaż w większości zawodów koronawirus wywołał gwałtowne pogorszenie koniunktury na rynku pracy, na wybór ofert pracy nie mogli narzekać w maju księgowi. Miniony miesiąc przyniósł zresztą pewne ożywienie w rekrutacji.

14:03

Austria przyspiesza otwarcie granic ze swoimi sąsiadami – od 4 czerwca, a nie – jak pierwotnie zakładano – od 15 czerwca, otwarte zostaną granice kraju ze Szwajcarią, Niemcami i Liechtensteinem. 4 czerwca Austria otworzy też granice ze Słowacją, Słowenią, Czechami i Węgrami. Jedyną granicą, na której nadal będą obowiązywać kontrole będzie granica z Włochami.

13:48

Państwowa Komisja Wyborcza ma opublikować nowy wzór kart do zbierania podpisów poparcia w wyborach prezydenckich – wynika z nieoficjalnych informacji RMF FM.

13:46

13:38

Przedstawiciele branży turystycznej planują protest na ulicach Warszawy w obronie miejsc pracy – dowiedział się serwis Turystyka.rp.pl

13:26

Biedroń zamierza zapytać kontrkandydatów o wprowadzenie kas fiskalnych dla księży i opodatkowanie Kościoła; budowy miliona mieszkań w Polsce na wynajem; o ustawę reprywatyzacyjną; dopuszczenie do przerywania ciąży do 12. tygodnia; oraz o gotowość do przeznaczenia 140 mld zł (7,2 proc. PKB) rocznie na ochronę zdrowia.

13:25

Robert Biedroń: Zapraszam wszystkich kandydatów startujących w tych wyborach do debaty, rozmowy o Polsce.

13:24

W weselach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Organizatorzy imprezy muszą dysponować pełną listą gości i osób z obsługi wraz z kontaktami, które można w razie czego przekazać sanepidowi. Weselnicy mogą bawić się bez maseczek, ale obsługa musi je mieć – wytyczne te opisujemy na rp.pl.

13:22

W Warszawie ok. 13:10 kampanię prezydencką zainaugurował Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. W centrum Warszawy kandydat na prezydenta rozpoczął zbieranie podpisów pod swoją kandydaturą w wyborach (do rejestracji kandydata potrzebnych jest 100 tysięcy podpisów).

13:06

W Belgii 8 czerwca mają zostać otwarte bary i restauracje, a także inne placówki związane z życiem społecznym i kulturalnym – ale nie nocne kluby – oświadczył David Clarinval, minister ds. budżetu Belgii.

12:51

Mamy już nowe wybory, te 10 maja nie odbyły się, cieszę się, że ich nie było – mówiła w rozmowie z TVN24 wicemarszałek Sejmu, była kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Fotorzepa, Jerzy Dudek

12:30

W ciągu doby w Iranie zmarło 70 osób zakażonych koronawirusem – podało miejscowe ministerstwo zdrowia. Liczba ofiar epidemii w Islamskiej Republice Iranu przekroczyła 8 tys. Od wtorku w kraju wykryto ponad 3,1 tys. nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a łącznie ponad 160 tys. W Iranie przeprowadzono dotąd 997 tys. testów na koronawirusa. Ponad 2,5 tys. zakażonych pacjentów jest w stanie ciężkim. Rzecznik resortu zdrowia Kianoush Jahanpour wezwał do przestrzegania zasad utrzymywania dystansu społecznego i noszenia maseczek ochronnych.

12:20

Koalicja Obywatelska podjęła ryzykowną decyzję i wygląda na to, że ta decyzja się opłaciła – skomentował zmianę przez KO kandydata w wyborach prezydenckich Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, w rozmowie z Michałem Kolanko. Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

12:09

We Włoszech przestają dziś obowiązywać najważniejsze blokady wprowadzone w związku z pandemią. Włosi mogą swobodnie podróżować po swoim kraju, jego granice są otwarte dla obywateli państw strefy Shengen i Wielkiej Brytanii.

11:55

Serwis Zoom, którego popularność – na skutek wybuchu pandemii koronawirusa – eksplodowała, teraz zbiera owoce.

11:50

Dwie pracownice sekretariatu Sądu Okręgowego w Koszalinie są zakażone koronawirusem i przebywają na kwarantannie. Także ich współpracownicy dostali nakaz pozostania w domach.

11:35

Cezary Tomczyk: O 12:30 razem z Rafałem Trzaskowskim, z wolontariuszami będziemy w centrum Warszawy po to, aby symbolicznie rozpocząć zbiórkę podpisów.

11:29

Marszałek Elżbieta Witek poinformowała, że do zarządzenia ws. daty wyborów prezydenckich dołączony został zaaprobowany przez PKW kalendarz wyborczy.

11:26

Elżbieta Witek: Zarządzam wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Datę wyborów wyznaczam na niedzielę 28 czerwca 2020 roku.

11:25

Elżbieta Witek: To jest nasze prawo, to jest nasze święto, bardzo bym chciała, abyśmy mogli w końcu wybrać głowę państwa. To jest kwestia kontynuacji polskiej państwowości, polskiej racji stanu.

11:18

Jak informuje dziennik „Corriere della Sera”, 106-letnia mieszkanka północy Włoch, która została wyleczona z koronawirusa, opuściła już szpital. Kobieta jest pensjonariuszką jednego z domów opieki w Lombardii.

11:16

Witek: Opozycji nie chodziło ani o zdrowie, ani o życie Polaków, chodziło o prywatny, partyjny, partykularny interes.

11:13

Witek: PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy, który przedstawiłam.

11:12

Elżbieta Witek: Mówiłam, że nie będę zwlekać z ogłoszeniem daty wyborów i chcę to uczynić dzisiaj.

11:03

10:53

W Pakistanie odnotowano najwyższy dotąd dobowy wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. W ciągu 24 godzin zakażenie SARS-CoV-2 wykryto u 4130 osób, od początku epidemii – ponad 80 tys.

10:51

W samolocie Qatar Airlines ze stolicy Kataru Ad-Dauchy, który wylądował we wtorek w Atenach, stwierdzono u 12 pasażerów zakażenie koronawirusem. Wszyscy pasażerowie trafili do kwarantanny.

10:37

Dwoje dzieci z Korei Południowej, które podejrzewano o to, że zapadły na nową chorobę dzieci związaną z zakażeniem koronawirusem (chorobę tę określa się mianem MIS-C – wielonarządowy stan zapalny) są chore na chorobę Kawasakiego, dającą podobne objawy – poinformowały Koreańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (KCDC).

10:30

W pożarze, który wybuchł w jednym ze szpitali zakaźnych w Petersburgu, zginął jeden z leczonych w nim pacjentów. Nie jest to jedyny taki wypadek w ostatnim czasie. Wcześniej do pożarów doszło także w innym szpitalu w Petersburgu oraz w Moskwie.

10:21

10:16

Resort zdrowia poinformował o 10 kolejnych śmiertelnych przypadkach koronawirusa, z których 7 odnotowano w województwie śląskim. Liczba zmarłych zakażonych koronawirusem wzrosła w tym regionie do 224. Więcej przypadków śmiertelnych koronawirusa odnotowano tylko w woj. mazowieckim (275).

10:07

Liczba ofiar COVID-19 w Polsce przekroczyła 1100.

10:04

Rzecznik MSZ Chin Zhao Lijan oświadczył – w odpowiedzi na pytanie dziennikarza – że „całkowicie nieprawdziwe” są oskarżenia na temat opóźniania przez Pekin przekazywania informacji na temat COVID-19 Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

10:03

10:02

9:55

O godzinie 11 odbędzie się konferencja marszałek Sejmu Elżbiety Witek w czasie której marszałek prawdopodobnie ogłosi datę wyborów prezydenckich.

9:38

WIG20 zaczął dzień od wzrostów. Czy czeka nas lepsza sesja niż wczoraj?

9:36

Gospodarka Szwajcarii skurczyła się w pierwszym kwartale o 2,6 proc. kw./kw. i 1,3 proc. r./r. Kwartalny spadek szwajcarskiego PKB był największy odkąd w 1980 r. zaczęto zbierać dane w obecnej formie.

9:34

Anders Tegnell, główny epidemiolog Szwecji przyznał, że kraj powinien wprowadzić większe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa.

Pontus LUNDAHL / TT News Agency / AFP

Pontus LUNDAHL / TT News Agency / AFP

9:22

PKB Australii spadł w pierwszym kwartale o 0,3 proc. kw./kw. i był to jego pierwszy spadek od 2011 roku. Josh Frydenberg, australijski minister finansów stwierdził, że najprawdopodobniej drugi kwartał też był spadkowy i kraj znalazł się w recesji po raz pierwszy od 29 lat.

9:19

Sprzedaż aktywów, które nie są niezbędne i zmniejszenie zatrudnienia – to pierwsze posunięcia, na które zdecydowała się Grupa Lufthansy po odnotowaniu straty w wysokości 2,1 mld euro za I kwartał 2020.

9:05

Najnowsze dane resortu zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych jest w Polsce 2150 osób – mniej niż dzień wcześniej (o 69) i niż przed tygodniem (o 170). W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną wrosła o 221 i wynosi 78691. W ujęciu tygodniowym spadek wynosi 316. Nadzorem epidemiologicznym objęto 18642 osoby (dobowy spadek o 50, tygodniowy – o 1040). Od wtorku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 288, w ciągu tygodnia – o niespełna 1,7 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 12014 zakażonych.

9:04

Myśmy grali w otwarte karty i mówiliśmy jasno: czas do wyborów, a z tego wynika także czas na zbieranie podpisów, zależy od tempa prac w Senacie – mówił w TVN24 wicerzecznik prasowy PiS, Radosław Fogiel.

8:36

8:03

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższy weekend Andrzej Duda wygrałby I turę, ale do rozstrzygnięcia wyborów potrzebna byłaby II tura – wynika z sondażu IBRiS, który publikuje tygodnik „Polityka”.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

7:55

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty zadeklarował w Polsat News, że Lewica poprze wniosek o odwołanie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

7:46

PiS widzi jak leci na łeb na szyje w sondażach i stara się stworzyć wrażenie partii demokratycznej – tak Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej komentowała prezentowane przez PiS w ostatnich dniach bardziej koncyliacyjne stanowisko m.in. w czasie prac nad specustawą wyborczą w Senacie.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

7:29

W Japonii w ciągu doby wykryto 52 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – z czego 34 w Tokio. Łącznie od początku epidemii koronawirusa wykryto w Japonii u 17698 osób, 913 osób zmarło na COVID-19.

7:03

Jesteśmy daleko od szczytu (epidemii) – powiedział dr Nivedita Gupta z Indyjskiej Rady ds. Badań Medycznych w dniu, w którym liczba zakażeń koronawirusem wykrytych w Indiach przekroczyła 200 tysięcy.

VIJAY BATE / AFP

VIJAY BATE / AFP

6:47

W ciągu doby w USA wykryto 20461 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 1015 kolejnych zgonów z powodu COVID-19 – podaje CNN powołując się na dane Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Od początku epidemii w USA wykryto co najmniej 1831821 zakażeń koronawirusem i 106181 zgonów z powodu COVID-19.

6:42

Pandemia koronawirusa zmniejszy amerykański PKB do 2030 roku o 7,9 bln dol. – mówią nowe prognozy Biura Budżetu Kongresu (CBO). Oznacza to, że amerykańska gospodarka będzie wówczas o 3 proc. mniejsza, niż mówiły prognozy CBO ze stycznia.

6:39

Prawnicy muszą dziś dbać o relacje z klientami, skrupulatnie liczyć koszty i być elastycznymi – w „Rzeczpospolitej” opisujemy poradnik dla prawników na czas epidemii.

6:34

6:30

6:15

6:11

6:05

W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi termin wyborów. Starcie o prezydenturę się rozkręca – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

6:02

5:47

Związki zawodowe zorganizowały protest w Panama City, stolicy Panamy, przeciwko decyzji rządu kraju o odmrożeniu gospodarki. Według związkowców doprowadzi to do radykalnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zgonów z powodu COVID-19.

Luis ACOSTA / AFP

Luis ACOSTA / AFP

5:28

Futbolista drużyny Oklahoma State Cowboys, Amen Ogbongbemiga, poinformował na Twitterze, że po udziale w proteście zorganizowanym w Tulsie po śmierci George’a Floyda, wykryto u niego zakażenie koronawirusem.

5:15

Wiceminister zdrowia Meksyku, Hugo Lopez-Gatell oświadczył, że epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 w tym kraju osiągnęła „maksymalną intensywność”.

5:04

W Chinach w ciągu doby wykryto jedno objawowe zakażenie koronawirusem i cztery zakażenia bezobjawowe – podała chińska Komisja Zdrowia Publicznego.

Noel CELIS / AFP

Noel CELIS / AFP

4:50

W ciągu doby w Peru wykryto 4845 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Łącznie, od początku epidemii, w Peru potwierdzono zakażenie u 174884 osób – w Ameryce Łacińskiej tylko w Brazylii wykryto więcej zakazeń. Liczba zgonów z powodu COVID-19 w Peru zwiększyła się o 133 – do 4767.

4:46

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2 stwierdzonych w ciągu ostatniej doby w Meksyku wyniosła 3891 – to największy dobowy przyrost liczby zakażonych od początku epidemii w tym kraju. Łącznie w Meksyku wykryto 97326 zakażeń koronawirusem. W ciągu doby liczba zgonów z powodu COVID-19 w Meksyku zwiększyła się o 470 – dotąd w kraju tym w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 10637 osób.

4:45

W Brazylii w ciągu doby w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarły 1262 osoby – to największy dobowy wzrost liczby ofiar COVID-19 w tym kraju od początku epidemii. Liczba ofiar COVID-19 w Brazylii przekroczyła 30 tysięcy – i wynosi obecnie 31199.

MAURO PIMENTEL / AFP

MAURO PIMENTEL / AFP

4:26

4:25

W wyniku COVID-19 w Polsce zmarły 1092 osoby:

4:20

W Polsce zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto u 24395 osób.

4:10

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 6377596 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 380205 osób. Za wyleczone uznaje się 2729305 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 1831806 osób, w Brazylii – 555383, w Rosji – 423186, w Wielkiej Brytanii – 279392, w Hiszpanii – 239932, we Włoszech – 233515, w Indiach – 207191, we Francji – 188450, w Niemczech – 183879, w Peru – 174884, w Turcji – 165555, w Iranie – 157562, w Chile – 108686, w Meksyku – 97326, w Kanadzie – 93958, w Arabii Saudyjskiej – 89011, w Chinach – 83022, w Pakistanie – 76398, w Katarze – 60259, w Belgii – 58615, w Bangladeszu – 52455, w Holandii – 46852, na Białorusi – 44255, w Ekwadorze – 40414, w Szwecji – 38589, w Singapurze – 35836, w RPA – 35812, w ZEA – 35788, w Portugalii – 32895, w Szwajcarii – 30874, w Kolumbii – 30593.

W wyniku COVID-19 w USA zmarło 106180 osób, w Wielkiej Brytanii – 39452, we Włoszech – 33530, w Brazylii – 31199, we Francji – 28943, w Hiszpanii – 27127, w Meksyku – 10637, w Belgii – 9505, w Niemczech – 8563, w Iranie – 7942, w Kanadzie – 7476, w Holandii – 5986, w Indiach – 5829, w Rosji – 5031, w Peru – 4767, w Chinach – 4634, w Turcji – 4585, w Szwecji – 4468, w Ekwadorze – 3438, w Szwajcarii – 1920, w Indonezji – 1663, w Irlandii – 1658.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.