fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie 28 czerwca. Zarządzenie marszałek Sejmu

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła termin wyborów prezydenckich. Pierwsza tura głosowania ma zostać przeprowadzona 28 czerwca.

W poniedziałek 1 czerwca w Dzienniku Ustaw ukazała się uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja, w której stwierdzono brak możliwości głosowania na kandydatów w wyborach na prezydenta zarządzonych na 10 maja. Według PKW, jest to równoważne z opisanym w Kodeksie wyborczym brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Wcześniej tego samego dnia o ostatecznym kształcie przepisów w tym względzie zdecydował Sejm, odrzucając część poprawek Senatu.

Ustawa przewiduje, że każdy wyborca będzie miał możliwość głosowania korespondencyjnego, jeżeli zgłosi taką chęć - w kraju komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy, w której jest wpisany do spisu wyborców, za granicą - konsulowi.

PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy

Zgodnie z prawem, marszałek Sejmu miała 14 dni od ogłoszenia uchwały PKW na ponowne zarządzenie wyborów.

- Otrzymałam informację od PKW o pozytywnym zaopiniowaniu kalendarza wyborczego, który przedstawiłam - poinformowała w środę Elżbieta Witek.

- Wybory 10 maja powinny były się odbyć, byliśmy na to przygotowani - dodała, wspominając o poprzednim zarządzeniu wyborów i wybuchu epidemii koronawirusa. Oceniła, że sprzeciw opozycji wobec wyborów 10 maja wynikał z partyjnego, partykularnego interesu a nie dbania o bezpieczeństwo osób biorących udział w głosowaniu. - Nie może być tu mowy o żadnej dobrej woli - stwierdziła.

Wybory prezydenckie 28 czerwca

- Zarządzam wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Datę wyborów wyznaczam na niedzielę 28 czerwca 2020 r. - oświadczyła marszałek Sejmu. Dodała, że Państwowa Komisja Wyborcza nie zgłosiła uwag do przedstawionego kalendarza wyborczego.

- Niedługo moje postanowienie (w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich - red.) zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw i będziemy mogli powiedzieć, że rozpoczynamy kampanię wyborczą. Chciałabym, żeby ona była przede wszystkim uczciwa, żeby to była uczciwa rywalizacja i żebyśmy 28 czerwca mogli zagłosować i wybrać prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, być może w pierwszej turze; jeśli nie, to za dwa tygodnie po 28 czerwca odbędzie się druga tura - tak, żebyśmy przed 6 sierpnia, czyli przed datą, która jest wymagana, mieli wybranego i zaprzysiężonego nowego prezydenta - powiedziała Elżbieta Witek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA