fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Przeciwdziałanie skutkom epidemii. Projekt ustawy Dudy w Sejmie

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19.

Skierowany w środę projekt ustawy ma być realizacją zapowiadanego przez prezydenta dodatku solidarnościowego oraz podwyższenia kwoty zasiłku dla bezrobotnych. 

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, "projektowana regulacja określa warunki nabywania prawa, wysokość, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania dodatku solidarnościowego".

Projekt ustawy przewiduje wypłacenie świadczenia na maksymalnie 3 miesiące. Pieniądze będą przysługiwać osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, i z którymi umowa o pracę została, po dniu 31 marca 2020 r., rozwiązana przez pracodawcę albo uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.

Świadczenie będzie wynosić 1400 złotych miesięcznie. Dodatek solidarnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz potrąceniom i egzekucji.

Dodatkowo w projekcie proponuje się podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku. Po tym okresie kwota wynosiłaby 942,30 zł.  Podwyższenie kwoty zasiłku planowane jest od dnia 1 września 2020 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA