Spis narodowy organizowany przez Główny Urząd Statystyczny potrwa trzy miesiące. – To główne narzędzie uzyskania informacji o stanie państwa. Pokazuje jego obraz zarówno w małej gminie, jak i w całym kraju – tłumaczy prof. Marek Okólski, demograf z SWPS.
Rachmistrzowie 8 kwietnia zaczną odwiedzać 20 proc. losowo wybranych mieszkań. W dużych miastach odsetek ten jest zazwyczaj niższy, np. w stolicy wynosi 15 proc. – Tu jest dużo blokowisk, a w nich dane mieszkańców będą podobne, np. adres, wielkość mieszkań, dojazdy do pracy – wyliczają statystycy. Rachmistrzów należy obowiązkowo wpuścić do domu. Jeśli odmówimy, może nam grozić grzywna.
Spisz się sam
Jednak po raz pierwszy można też samemu wziąć udział w spisie przez Internet (to tzw. samospis). I to już od piątku. Mogą to zrobić wszyscy.
Najpierw na stronie spisu (adresy w ramce poniżej) trzeba wpisać PESEL, a potem inne dane identyfikacyjne. System sam wybierze dla nas odpowiedni formularz. Przygotowane są dwa. Jeden dotyczący tzw. badania pełnego (zawiera 15 pytań) i drugi, dotyczący tzw. badania reprezentacyjnego (100 pytań).
Wypełnienie tego pierwszego zajmuje kilka minut. Wystarczy podać dane osobowe i adres. Następnie w ankiecie już tylko zaznaczamy wybrane odpowiedzi (jak w testach zamkniętych). Jakie są pytania? Np. o stan cywilny, obywatelstwo, kraj urodzenia, język, którym rozmawiamy w domu.