Piotr Kobalczyk

Jak pomagać Polakom na Wschodzie

Jeśli prześpimy najbliższe lata i jako państwo nie zbudujemy spójnej i efektywnej polityki wobec Polaków na Wschodzie, może się okazać, że nie będzie z kim budować mostu narodowej tożsamości. Ci, którzy trwają przy Rzeczypospolitej, są z pokolenia, które wymiera, a młode może zostać po cichu zrusyfikowane.

Wyszkowski, żołnierz na wojnie z komunizmem

Zakochany w sobie obsesjonista, oszczerca i mitoman – taki obraz Krzysztofa Wyszkowskiego tworzą ci, którym burzy poręczne mity. Ale tym, którzy czczą go jako symbol siły charakteru i prawdy, też wymyka się z definicji.

Robol ma siedzieć cicho

Szef nawet nie musiał mówić, że zabrania. Nie na próżno wiele razy wcześniej powtarzał, że to on w firmie jest „mamą i tatą" i że jak komuś się przyśnią związki, to go „z miejsca wyrzuci na zbity pysk". No i nikt o związkach nie śni.

Niemcy wykupują broń

Obawa przed agresją imigrantów i bezradność państwa sprawiają, że przeciętny Niemiec wymienia argument politycznej poprawności na argument siły: gaz, pałkę, pistolet. Ale zbroją się też Czesi, Węgrzy i... Polacy.

Państwu dziękujemy

Likwidacji trzech szkół za jednym zamachem mieszkańcy gminy Świdwin nie zapomnieli władzy. Premiera mogli tylko kląć, więc zapłacił wójt. W ostatnich wyborach przepadł z kretesem.

Robert Biedroń: Obama ze Słupska

Słupsk w pewien sposób zaszantażowano. Wmówiono mieszkańcom, iż wybór Roberta Biedronia na prezydenta będzie dowodem, że miasto zdaje egzamin z tolerancji, a słupszczanie są europejscy i postępowi.

Adwokaci upalonego diabła

Polska Sieć Polityki Narkotykowej. Warto zapamiętać tę brzmiącą niegroźnie nazwę, warto poznać tę organizację działającą bez oficjalnej rejestracji. Warto przyjrzeć się, czym naprawdę się zajmuje i kto ją finansuje.

Adwokaci upalonego diabła

Z badań „GW” wynika, że dziś wciąż ponad 75 proc. Polaków nie życzy sobie legalizacji marihuany, a co czwarty badany wciąż jest przeciwko niekaraniu za posiadanie.

Czyściec wizjonera

15 lat temu patologiczny system strącił Romana Kluskę ?ze szczytów biznesu. Kiedyś król polskiego IT, ?dziś outsider z wyboru, hodowca owiec i serowar, ?nie uznaje półśrodków: – Skoro mogłem robić najlepsze komputery na świecie, dlaczego miałbym nie robić najlepszych serów?

Szkoła óczy

Na horyzoncie majaczy już widmo wytworu naszego systemu edukacji: pozbawionego narzędzi rozumienia świata ignoranta, doskonałego konsumenta myśli i materii