Tak jak i Wielkanoc, jest świętem ruchomym, rozpoczynającym Wielki Tydzień.
Niedziela Palmowa ma upamiętnić przybycie Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Chrystus polecił swoim uczniom, by z pobliskiej wsi przyprowadzili mu osiołka, dosiadł go i na jego grzbiecie wjechał do Jerozolimy. Lud Jerozolimy wyszedł na spotkanie i pod nogi Jezusa rzucał płaszcze i zielone gałązki. Ludzie wołali: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. To radosne wydarzenie rozpoczyna duchowe przygotowanie do świąt. Pozwala w wyciszeniu i skupieniu przeżywać mękę Chrystusa.
W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od średniowiecza. Wierni tego dnia przynoszą do kościoła palemki, które stają się symbolem odradzającego się życia. Święcenie palm to tradycja młodsza od samej Niedzieli Palmowej z procesjami. Pierwsze wzmianki wskazują, że zwyczaj pochodzi z XI wieku. Poświęcone palmy trzeba przechowywać przez rok, aż do spalenia w Środę Popielcową.
Od 1986 w Niedzielę Palmową obchodzony jest również Światowy Dzień Młodzieży. Tradycje tę zapoczątkował papież Jan Paweł II.
Stawiamy palmy wielkanocne
W Niedzielę Palmową należy wykonać wielkanocną palmę. Zwyczaj ten zachował się na Kurpiach oraz w Małopolsce. W naszej pamięci utkwiły parafie: Lipniki, Łyse i Lipnica Murowana. Corocznie odbywają się tam konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę.