785 lat temu, 24 listopada 1227 roku, książę Leszek Biały został zamordowany w czasie zjazdu piastowskich władców. Tekst z archiwum "Rzeczpospolitej", z dodatku "Władcy Polski"
Bratobójcza walka o władzę
Choć Bezprym był pierworodnym synem Bolesława Chrobrego, ojciec wybrał na swego następcę młodszego Mieszka. Bezprym został wygnany, lecz wrócił z ruską pomocą i wypędził Mieszka II. Rządził okrutnie i został po kilku miesiącach zamordowany w 1032 r., jak pisze Marek D. Kowalski w książce "Piastowie. Słownik biograficzny", nie bez udziału braci: Mieszka i Ottona.
Pierworodny syn Władysława Hermana Zbigniew rywalizował z bratem Bolesławem Krzywoustym o podział ojcowizny i musiał szukać schronienia, a także pomocy za granicą. Wezwany przez brata do powrotu, jak pisał kronikarz Gall, "przybył nie w pokornej, lecz w wyzywającej postawie, dając do poznania, że nie będzie wasalem brata, lecz że bratu będzie rozkazywał" - ale też został oskarżony (czy słusznie?) o przygotowywanie zamachu na Krzywoustego. Skończyło się to dla niego fatalnie. Krzywousty kazał Zbigniewa oślepić. Patrycja Gąsiorowska, autorka biogramu Zbigniewa, jest zdania, że - wbrew powszechnie przyjętym poglądom - Zbigniew prawdopodobnie przeżył drastyczną operację i został wygnany.
Zwada braci Baltazara i Jana, rządzących w księstwie żagańskim, skończyła się śmiercią pierwszego z nich. Jan wypędził Baltazara z jego części, a gdy ten odzyskał władzę, po kilku latach, w 1472 r., najechał Żagań i uwięził brata. Baltazar jeszcze tego samego roku umarł w niewoli. Jak pisze Anna Waśko, plotki głosiły, że został zagłodzony.
Drastycznie obszedł się Henryk III, książę głogowski, z księciem legnickim Henrykiem V Grubym, zwanym też Brzuchatym. Nie mogąc przeboleć, że to nie jemu przypadł Wrocław (zapisany w testamencie przez Henryka Probusa), lecz Henrykowi, za którym opowiedzieli się mieszczanie, porwał go w 1283 roku i umieścił w skrzyni z dwoma otworami: dla przyjmowania pożywienia i wypróżniania się. Trzymał go w niej prawie sześć miesięcy, doprowadziwszy do tego, że z Grubego "ud i pleców wypełzła masa robactwa, zwłaszcza że nie mógł ani stać, ani siedzieć i ani nawet leżeć". Henryk V Gruby odzyskał wolność, gdy zgodził się na oddanie dużej części księstwa wrocławskiego. Do zdrowia już nie powrócił i zmarł dwa lata później.