Środa 16 czerwca o godz. 10 – w tym terminie miało się odbyć spotkanie chargé d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych Bixa Aliu z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witoldem Kołodziejskim. Ostatecznie do niego nie doszło. „Rzeczpospolita" dotarła do korespondencji między KRRiT i ambasadą, z której wynika, że ta druga chciała podjąć rozmowy w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24.
Ta stacja jest najstarszą telewizją informacyjną w Polsce. Nadawać zaczęła niemal równo 20 lat temu. Jest też liderem segmentu stacji informacyjnych. Mimo to po 26 września jej widzowie mogą zobaczyć czarny ekran. Tego dnia wygasa koncesja, a choć grupa TVN wniosek o jej przedłużenie złożyła już w lutym 2020 roku, nie został wciąż rozpatrzony.
Gorączkowe negocjacje
Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery. I właśnie tym swoje zaangażowanie tłumaczył Bix Aliu, który do przyjazdu nowego ambasadora jest szefem misji dyplomatycznej USA w Polsce. Z informacji, do których dotarła „Rzeczpospolita", wynika, że o spotkanie z Kołodziejskim zabiegał od pierwszej połowy czerwca. Wtedy do KRRiT mejla z propozycją spotkania wysłała pracownica protokołu dyplomatycznego ambasady.
Zaproponowała cztery terminy między poniedziałkiem 14 czerwca a środą 16 czerwca. I wprost zaznaczyła, że tematem ma być koncesja dla TVN 24. 11 czerwca odpisała jej dyrektor departamentu prezydialnego KRRiT z informacją, że spotkanie może się odbyć 16 czerwca o godz. 10 w siedzibie KRRiT. Zastrzegła jednak, że z uwagi na trwające postępowanie koncesyjne zakres rozmowy musi uwzględniać związane z tym ograniczenia. I zaznaczyła, że praktyką w KRRiT jest protokołowanie spotkania na podstawie nagrania jego przebiegu.
Na tamtym etapie wydawało się jeszcze, że do spotkania dojdzie. Pracownica protokołu potwierdziła termin i obecność tłumacza z ambasady. Na końcu dodała jednak, że nie ma zgody na nagrywanie spotkania, a jedynie obecność osoby sporządzającej notatki.