Wolność i Obama

To niezwykły dzień. Tytuły najważniejszych gazet zgodnie pisane są solidarycą.

Aktualizacja: 04.06.2014 11:13 Publikacja: 04.06.2014 10:45

Jeremi Jędrzejkowski

Jeremi Jędrzejkowski

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

Po najoryginalniejszą firmę w 25. rocznicę wyborów oznaczających koniec komunizmu w Polsce sięgnęła „Rzeczpospolita". Gazeta ma dodatkową okładkę z pamiętnego plakatu z kowbojem namawiającego do głosowania 4 czerwca 1989 roku. Zresztą także znaczna część gazety poświęcona jest ocenie tych 25 lat.

Uwagę przyciągają rozmowy z prof. Leszkiem Balcerowiczem, autorem planu transformacji gospodarczej, i Marianem Zacharskim, najsłynniejszym szpiegiem PRL. Jest też rozmowa z Krzysztofem Hołowczycem i Zenonem Jaskułą o sporcie na przełomie PRL i wolnej Polski. Sekcję gospodarczą otwiera ranking zasług kolejnych rządów III RP dla gospodarki. Gazeta przypomina też jakże inny 4 czerwca 1989 r. – ten na pekińskim placu Tiananmen.

Są i akcenty bieżące. A wśród nich wywiad z przywódcą Tatarów krymskich, Mustafą Dżemilewem, laureatem Nagrody Solidarności. Szczególnego wymiaru nabierają nawiązania do kontaktów z Rosją, pojawiające się podczas wizyt w Warszawie prezydentów USA Baracka Obamy i Ukrainy Petra Poroszenki.

Czołówkowy tekst „Gazety Wyborczej" dotyczy wizyty Obamy. Rocznicy 4 czerwca poświęcony jest obszerny dodatek. W nim m.in. rozmowy z Adamem Michnikiem i Lechem Wałęsą.

„Dziennik Gazeta Prawna" zdecydował się na nietypową koncepcję całej gazety. To wielowymiarowy przegląd tych 25 lat rok po roku. Na początku przypomina odezwę Lecha Wałęsy z 1989 roku zaczynającą się: „Zwracam się z osobistym, serdecznym apelem o udział w wyborach i o oddanie głosów na kandydatów Komitetu Obywatelskiego >Solidarność

Wśród tematów niezwiązanych z 4 czerwca „Rz" ujawnia, że współpracownicy byłego ministra Sławomira Nowaka znaleźli prominentne posady w spółkach podległych resortowi infrastruktury. Czołówką stron prawnych jest bulwersująca informacja, że urzędy ignorują korzystne dla obywateli orzeczenia sądowe.

„GW" wraca do kontrowersyjnej „Deklaracji wiary" lekarzy. Pisze też o tym, że prokuratura przyjrzy się, czy prawdziwe jest twierdzenie urzędniczki, że po przejściu na islam była dyskryminowana aż do zwolnienia z pracy.

Dzisiejszy „Parkiet" wskazuje, że naszej giełdy wciąż nie ma w gronie rynków wschodzących, które w tym roku odrabiają straty. Wskazują na to wyniki funduszy inwestujących w akcje.

„Puls Biznesu" natomiast jako główny materiał proponuje ocenę przez ekspertów inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego, mającą wykreować miliard złotych na wsparcie początkujących firm.

Przyznam, że czytanie gazet w tym wyjątkowym dniu jest dla mnie wzruszające. Cieszę się, że możemy świętować 25 lat wolności. Państwo też przypominają sobie atmosferę tamtych dni i euforię po ogłoszeniu wyników wyborów?

Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA
Kraj
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Trump ustanawia nowe święto. Dlaczego Polacy nie lubią tego dnia?
Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku