Reklama
Rozwiń

Utylizacja świń na Podlasiu

Minister Rolnictwa zapowiedział, że jeszcze dzisiaj wszystkie świnie znajdujące się w pobliżu gospodarstwa, w którym wykryto wirus ASF, zostaną zutylizowane.

Publikacja: 25.07.2014 12:44

Utylizacja świń na Podlasiu

Foto: Bloomberg

- W tej chwili w promieniu trzech kilometrów wszystkie świnie będą w dniu dzisiejszym zdjęte i zutylizowane, natomiast w promieniu 10 kilometrów będziemy to zdejmowali w kolejnych dniach. Chcemy po prostu tę strefę zrobić strefą wolną od świń - powiedział w rozmowie z radiową Jedynką minister Marek Sawicki.

Na terenie objętym utylizacją znajduje się 37 gospodarstw i 192 świnie. Minister zapewnił, że rolnicy nie będą ponosili z tego tytułu strat finansowych - otrzymają odszkodowania, zgodne z aktualną ceną rynkową żywca.

- Przewidujemy także rekompensaty za zaniechanie produkcji w okresie trzyletnim, więc rolnicy nie stracą. Oczywiście nie będą produkowali świń, będą musieli się przestawić ewentualnie na produkcję innych zwierząt. To są małe gospodarstwa, wiec trudno, żeby utrzymywały się tylko z produkcji roślinnej - podkreślił Sawicki w "Sygnałach dnia".

W środę badania Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdziły wystąpienie pierwotnego ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie na Podlasiu, w powiecie białostockim, w gminie Gródek, która graniczy z Białorusią.

Wirus ASF jest śmiertelny dla świń domowych i dzików, natomiast nie jest groźny dla ludzi.

- Nie stwierdziliśmy jeszcze zakażenia polskich stad dzików – powiedział. – Rozmawialiśmy ze strażą graniczną i szefem ABW. Będziemy wzmacniali ochronę graniczną przed przechodzeniem dzików. Włączymy w to koła łowieckie. Tak żeby zwierzęta przechodzące ze strony białoruskiej były odstrzeliwane, żeby nie przenosiły dalej choroby – powiedział Sawicki.

W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego. Dotychczas stwierdzono dziewięć ognisk tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Od czasu wykrycia pierwszego przypadku ASF u dzików wyznaczono strefę z ograniczeniami, którą później modyfikowano; obecnie obowiązuje ona na terenie czterech powiatów: sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego i białostockiego.

W związku z pojawieniem się ASF w Polsce embargo na polską wieprzowinę wprowadziła Rosja i Białoruś. Import tego mięsa z naszego kraju wstrzymało także wiele innych państw.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki, co sprawia, że powoduje duże straty materialne.

Kraj
Prywatny akademik jak na Mokotowie. Nowa jakość studenckiego życia
Kraj
Koniec konfliktu Ryanaira i lotniska w Modlinie. Będzie 25 nowych tras
Kraj
Pożar w Ząbkach: Śledztwo prokuratury nabiera tempa, trwają przesłuchania świadków
Kraj
Dziki grasują w Warszawie. Problem narasta
Kraj
Metro nie kursuje od Słodowca do stacji Centrum. „Podejrzenie, że coś się pali”