Piraci i samorządowi biznesmeni

„Piraci znad Wisły” („Rzeczpospolita”), „Grecka tragedia ponownie straszy Europę” („Gazeta Wyborcza”), „Samorządowcy też chcą być biznesmenami” („Dziennik Gazeta Prawna”), „Akcje zdrożeją, choć początek roku będzie trudny” („Parkiet”) i „Firmy wykopane spod tony papieru” („Puls Biznesu”) – to tytuły czołówek wtorkowych dzienników.

Aktualizacja: 30.12.2014 11:06 Publikacja: 30.12.2014 09:54

Jeremi Jędrzejkowski

Jeremi Jędrzejkowski

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

„Rzeczpospolita" przytacza dane o kierowcach z Polski przyłapanych przez zagraniczne fotoradary. Wydajemy się unijnymi rekordzistami. Zagraniczne policje pytały naszą o dane kierowców ponad 235 tys. razy. Nasza zagraniczne – tylko 13 tys. Jak zaznacza gazeta – wyegzekwowanie zagranicznego mandatu nie sprawia większych kłopotów...

„Rzeczpospolita" na pierwszej stronie zaznacza też, że nie ma szans na zarejestrowanie w polskim urzędzie stanu cywilnego dziecka pary homoseksualnej. Gazeta w dodatku Rzecz o zdrowiu porusza także szeroko gorący temat pakietu onkologicznego.

W części gospodarczej „Rzeczpospolita" proponuje efektowny ranking inwestycji w Polsce w 2014 roku, a także ciekawą analizę mitów dotyczących polskiego węgla, a powtarzanych nawet przez prominentnych polityków. Z kolei dział prawa przynosi informację, że prostsza będzie upadłość zwykłego Kowalskiego, po której będzie się łatwiej podnieść.

„GW" na pierwszej stronie szeroko opisuje temat obecny dziś w prasie, czyli wydarzenia w Grecji. Fiasko trzech prób wyboru prezydenta oznacza przyspieszone wybory, w których faworytką jest skrajnie lewicowa partia Syriza. Może to oznaczać powrót widm sprzed lat: opcji opuszczenia przez kraj strefy euro i kolejną falę kryzysu w UE.

W „GW" zwraca uwagę tekst „Ja wspieram Noworosję". „Przedstawiciel Obozu Wielkiej Polski w Donbasie" – jak o sobie mówi bohater tekstu – tłumaczy, że jest korespondentem wojennym, a nie najemnikiem. Sam na siebie doniósł – zajmie się nim prokuratura, pisze „GW".

W „Gazecie" zwraca też uwagę rozmowa z Kamilem Stochem.

W głównym tekście na jedynce „DGP" pisze dziś o tym, że spółki komunalne sprzedają paliwo, żywność, papierowy i alkohol. A biorą się nawet za fryzjerstwo i tapetowanie. Dziennik opisuje raport NIK, wskazujący na szereg nieprawidłowości w biznesach samorządów. Te się z taką oceną nie zgadzają. Dlaczego? Odpowiedź w tekście.

„DGP" wskazuje także na ważną wadę polskiego pendolino: zdaniem gazety te pociągi do 2025 r. nie będą mogły wyjeżdżać za granicę. Powód? Unijne wytyczne ws. dofinansowania przez Wspólnotę...

„Parkiet" przepowiada na 2015 rok zwyżki w Warszawie. Zdaniem gazety indeks WIG urośnie o ok. 11 proc. Dziennik wypunktowuje także spółki, które po raz czwarty z rzędu trafiły na giełdową listę alertów. I wskazuje, że po szóstym takim fakcie ich akcje mogą zostać wykluczone z obrotu.

„PB" wskazuje, że przedsiębiorcy wreszcie odetchną od biurokracji. Gazeta przygotowała obszerny raport o przepisach, które wejdą w życie od 1 stycznia. Dziennik pisze też o tym, że akcyza miała przynosić krocie d budżetu państwa. Tymczasem na razie w tym roku brakuje ponad 2 mld zł. A zdaniem gazety w przyszłym nie będzie lepiej.

Z tematów lżejszych, ale ciekawych, zwraca uwagę poradnik „GW" dotyczący tego, czy wybrać testament, czy darowiznę. Z kolei „Rzeczpospolita" pisze, że jeśli zetkniemy się z inną cywilizacją, zapewne nie będą to istoty biologiczne, lecz superroboty. Rozwiązanie przychodzi mi do głowy od razu: trzeba sięgnąć po pomoc C3PO. Zna przecież 6 milionów kodów...

Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kraj
Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
Kraj
Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy
Kraj
Kraków. Zniknęło niebezpieczne urządzenie. Agencja Atomistyki ostrzega
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kraj
Konferencja Tadeusz Czacki Model United Nations