Sondaż: 70,7 proc. Polaków negatywnie o wyroku TK

"Jak ocenia Pani/Pan wyrok Trybunały Konstytucyjnego ws. aborcji?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 29.10.2020 04:31 Publikacja: 28.10.2020 15:28

Sondaż: 70,7 proc. Polaków negatywnie o wyroku TK

Foto: Fotorzepa, Anna Zombirt

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przesłanka do legalnej aborcji, jaką jest wykrycie wady płodu jest niezgodna z konstytucją.

Wyrok oznacza, że w Polsce aborcja może być legalna tylko w dwóch przypadkach - gdy ciąża jest efektem czynu przestępczego (gwałtu, kazirodztwa) lub gdy zagraża życiu matki. To czyni przepisy aborcyjne w Polsce jednymi z najbardziej surowych na świecie.

Od czwartku w Polsce trwają uliczne protesty przeciwko wyrokowi TK, które przybrały antyrządowy charakter - uczestnicy protestów uważają, że TK wydał wyrok pod dyktando koalicji rządzącej.

TK zajął się kwestią ustawy aborcyjnej w Polsce na wniosek grupy posłów PiS i Konfederacji.

W środę w całej Polsce odbywa się strajk kobiet - Ogólnopolski Strajk Kobiet, ruch społeczny, który powstał po tzw. czarnym proteście z października 2016 roku wezwał kobiety do tego, by w środę nie poszły do pracy.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak oceniają wyrok TK ws. aborcji.

70,7 proc. respondentów ocenia wyrok negatywnie.

13,2 proc. ankietowanych ocenia wyrok pozytywnie.

16,1 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Negatywny stosunek do wyroku TK wyrażają 3 na 4 kobiety oraz 2 na 3 mężczyzn. Wyrok Trybunału krytykuje 75% badanych o dochodach w granicach 3001 – 5000 zł i nieco wyższy odsetek badanych z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców - komentuje wyniki Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 27.10-28.10.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Kraj
Najważniejsze europejskie think tanki przyjadą do Polski
Kraj
W ukraińskich Puźnikach odnaleziono szczątki polskich ofiar UPA
Kraj
80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Trump ustanawia nowe święto. Dlaczego Polacy nie lubią tego dnia?
Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku