Jacek Benedykt: Czy pana ugrupowanie poprze likwidację finansowania publicznego religii w szkołach?
Tak.
Michał Szułdrzyński: Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o uzgadnianiu płci. Jak pańska partia zagłosowałaby w tej sprawie w Sejmie? Za czy przeciw odrzuceniu weta?
Weto powinno być odrzucone. PAD jako strażnik ochrony rodziny powinien być za tym, aby dzieci nie musiały pozywać rodziców. Dziś przecież i tak polskie prawo umożliwia zmianę płci. Chodzi o to, aby to ucywilizować.
Kaja Malinowska: Jak pan ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy?
Na razie bardzo partyjna ta prezydentura. Nawet śp. Lech Kaczyński częściej się z bratem Jarosławem nie zgadzał.
Krzysztof Adam Kowalczyk: Kiedy Polska powinna wejść do strefy euro? Proszę o datę.
Za prezydentury Dudy temat nieaktualny.
Dorota Sanecka-Szyszkowska: Jak w świetle pańskich planów likwidacji kopalń zamierza pan dźwignąć cały region z zapaści, w jaką wpadnie po likwidacji miejsc pracy w górnictwie? Zdaje pan sobie chyba sprawę, że oprócz kopalń padną usługi, posypie się cała drobna przedsiębiorczość. Likwidacja pegeerów i jej drastyczne skutki społeczne niczego pana nie nauczyły.
Śląsk to prawie 5 mln ludzi. W kopalniach pracuje ponad 100 tys. Śląsk to największe zagłębie polskiej przedsiębiorczości. Śląsk to już nie górnictwo! Ja nie proponuję likwidacji, tylko prywatyzację. Państwowe kopalnie padną – prywatne nie.
Kuba Suder: Wizja Nowoczesnej nt. ochrony zdrowia była opisywana jako „nie wszystko będzie za darmo" – co to dokładnie oznacza? Czy nie doprowadzi to do sytuacji, że ludzi, którzy potrzebują leczenia, nie będzie na nie stać?
Koszyk świadczeń gwarantowanych i usługi ponadstandardowe w ramach dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Podział NFZ na konkurujące podmioty, aby zlikwidować monopol. I koniec z hipokryzją, że wszystko niby jest za darmo
Kamil Śliwa: Czy jest pan za prywatyzacją kopalń i służby zdrowia?
Kopalnie – jak wspomniałem – tak. A w zdrowiu: państwo zapewnia podstawową opiekę zdrowotną na dobrym poziomie, obejmuje wszelkie procedury ratujące życie i opiekę nad dziećmi. Świadczeniodawcy powinni być i prywatni, i publiczni. Państwo np. musi zaoferować siatkę ogólnopolską szpitali gwarantującą pacjentom dostęp do świadczeń.
Kamil EmFi: 1. W jakim wieku Polki i Polacy powinni przechodzić na emeryturę? Czy powinno to być zależne od przepracowanych lat? Co z emeryturami mundurowymi, w jakim wieku mundurowi powinni przechodzić na emeryturę? 2. Jest pan za zniesieniem immunitetu politykom, sędziom i prokuratorom?
Ad 1. 67 lat. Lata przepracowane dyskryminowałyby kobiety i osoby mniej wykształcone. Ad 2. Immunitet niepotrzebny.
Mateusz Bałuka: Czy są dziedziny życia, w których uznaje pan wyższość własności państwowej nad własnością prywatną? Jakie obowiązki lepiej wykona aparat państwa od podmiotów prywatnych?
Wojsko, policja, wymiar sprawiedliwości, podstawowa edukacja i ochrona zdrowia, sieci przesyłu, trakcje, ale już nie elektrownie i pociągi. Państwo ma być skutecznym regulatorem (więcej o tym w mojej książce „Koniec wolnego rynku?").
Maciej Jaszczyński: Czy uważa pan, że bardzo wysoki udział kapitału niemieckiego w polskiej gospodarce i mediach (niemal 100% gazet lokalnych jest własnością koncernów niemieckich) to problem?
Ważne jest, aby nie było dominacji kapitału z jednego kraju.
Artur Kołaczyk: PO oraz wcześniejsze rządy doprowadziły do tego, że Polska w dużej mierze produkuje magistrów bezrobocia. Jak pan ma zamiar to zmienić, doprowadzić do tego, że studia będą przygotowywały ludzi do konkretnych branż tak, by zaraz po studiach mogli wejść na rynek pracy?
To najpoważniejszy problem. Propozycje: 1. Reforma Karty nauczyciela – te same środki co dzisiaj przekazane dyrektorowi szkoły; tylko on w ramach tych środków może zwolnić złego nauczyciela i dać podwyżkę dobremu. 2. Programy uczelni dostosowane do potrzeb rynku pracy. 3. Publikacja informacji o czasie potrzebnym na znalezienie pracy po danej uczelni i średnim wynagrodzeniu.
Michał Smętek: W jaki sposób chce pan zabezpieczyć pracowników przed wyzyskiem ze strony pracodawców?
Kluczem jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy pracodawcy zabiegają o pracownika. Wtedy nie ma wyzysku. Stąd: podatki 3x16, przepisy o wolności gospodarczej na wzór dawnej ustawy Wilczka oraz Polska bez przywilejów.
Piotr Szymański: Czy powrót do zasady: co nie jest zabronione, jest dozwolone, nie otworzy drogi do nadużyć?
Nie. To dziś są nadużycia, głównie ze strony aparatu skarbowego.
Piotr Michna: Wiele korporacji zatrudnia pracowników w Polsce, bo są tani. Takie Indie Europy. Co zrobiłby pan, aby przygotować się na to, że za jakiś czas tańsza może być Ukraina, Bułgaria, Rumunia i tam zaczną uciekać firmy?
Tylko wyższa wartość dodana, czyli wytwarzanie usług z wyższej półki. Ale do tego potrzebne jest dobre prawo gospodarcze i rząd, który nie promuje taniej siły roboczej.
Michał Szydziszkowski: Jest pan zwolennikiem podpisania TTIP. Czy nie przeszkadza panu zrzeczenie się znacznej i bardzo ważnej części suwerenności Polski na rzecz zagranicznych korporacji, które w praktyce wynika z podpisania tej umowy międzynarodowej?
Jestem za TTIP, dobrze, aby polscy negocjatorzy byli aktywni w tych negocjacjach – Polska jest krajem eksportowym i możemy na tym dużo ugrać.
Anna Skiepko: Jakie działania prorodzinne powinno podejmować państwo? A może nie powinno i rodzina nie powinna mieć żadnych przywilejów?
Obecna polityka prorodzinna jest droga i nieskuteczna. Wszyscy (i bogaci, i biedni) mają ulgę na dzieci. Absurd!
Grzegorz Skuza: Jak pana zdaniem powinna być kształtowana polska polityka historyczna w kontekście wydarzeń ostatnich miesięcy, czyli słów Jana T. Grossa, „polskich" obozów śmierci, uznania morderców z UPA przez naszych sąsiadów za bohaterów?
Jego słowa były skandaliczne. Musimy być stanowczy w takich sprawach.
Przemysław Prekiel: Kim dla pana jest Leszek Balcerowicz? Za co go pan szanuje?
Za transformację.
Alojzy Bac: Jaką funkcję będzie pełnił Balcerowicz, gdybyście przez przypadek dorwali się do władzy?
Żadnej.
Paweł Maciejewski: Czy możliwa jest koalicja Nowoczesna–PiS lub Nowoczesna–PO?
To zależy od programu i ludzi. W PO po przegranej zmieni się lider. Zobaczymy, czy PO będzie dalej stawała się bardziej etatystyczna czy nie. Z PiS mamy również olbrzymie rozbieżności programowe. Z nimi byłoby bardzo ciężko. Możemy współpracować w zakresie ustaw zgodnych z programem Nowoczesnej.
—opracował Andrzej Stankiewicz
Całość dostępna na profilu "Rzeczpospolitej" na Facebooku