Nie jesteśmy partią bogaczy

Powyborcza koalicja z PO? – Zobaczymy, czy PO będzie dalej etatystyczna – mówi lider Nowoczesnej Ryszard Petru

Publikacja: 05.10.2015 20:50

Ostatnio rządzili nami historycy. Za mało jest ekonomistów w Sejmie – przekonuje Ryszard Petru

Ostatnio rządzili nami historycy. Za mało jest ekonomistów w Sejmie – przekonuje Ryszard Petru

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

„Rzeczpospolita" jako jedyna polska gazeta rozpoczęła pionierską współpracę z Facebookiem w związku z wyborami parlamentarnymi 2015 r. W kolejne poniedziałki przed wyborami liderzy oraz twarze kampanii najważniejszych komitetów wyborczych biorą udział w Q&A (questions and answers, z ang. pytania i odpowiedzi). Użytkownicy portalu społecznościowego mają dzięki temu wyjątkową możliwość zadania pytań najważniejszym politykom.

Poniżej zapis dyskusji z udziałem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru (wcześniej uczestnikami Q&A byli liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka i minister rolnictwa, członek władz PSL Marek Sawicki). Większość pytań pochodzi nie od redakcji „Rzeczpospolitej", lecz od użytkowników Facebooka.

Agnieszka Jasińska: Dlaczego czołowe miejsca na listach wyborczych pana partii zarezerwował pan tylko dla osób bogatych? Sam pan przyznał, że „jedynki" na pana liście musiały wpłacić 30 tysięcy złotych.

Ryszard Petru: Na moich listach jest wielu naukowców i samorządowców, dla których kampania jest dużym wydatkiem. Nie są więc bogaci. Z „jedynkami" umówiliśmy się tak, że jedynym sposobem sfinansowania kampanii centralnej są wspólne wpłaty. Przypomnę, że nie otrzymujemy żadnych pieniędzy z budżetu jako partia. W momencie powstania komitetu stan na koncie wynosił 0 zł.

Michał Smętek: 30 tysięcy złotych to jednak cenzus majątkowy w czystej postaci. Czy jest pan za ograniczeniem udziału w demokracji dla osób niezamożnych?

A jak prowadzić kampanię za darmo? PiS i PO mają z naszych podatków po 30 mln PLN!!!

Józef Bąk: Ile pieniędzy zebrała Nowoczesna jako partia na KW przez tzw. mikrowpłaty?

Na sobotę 300 tys. zł.

Sebastian Gorzelak: W swoich szeregach ma pan wielu ludzi związanych w przeszłości z PO. Chce pan stworzyć partię podobną do Platformy?

Nie ma u nas spadochroniarzy z 1. ligi PO.

Krzysztof Stec: Pańskie „jedynki" to w przeważającej liczbie ekonomiści. Jest pan przekonany, że nie zabraknie im wrażliwości w sprawach społecznych, w których często poszkodowani są ludzie biedni, niesłyszalni w debatach publicznych?

Parlament nie może być akcją „pierwsza praca". Ostatnio rządzili nami historycy. Za mało jest ekonomistów w Sejmie.

Kamil Wroński: Sekretarz Nowoczesnej Adam Szałapka jest pod lupą prokuratury [w związku z zaginionymi dziełami sztuki z kancelarii prezydenta Komorowskiego, w której pracował]. Proszę o komentarz w tej sprawie

Sprawa jest w prokuraturze. To, że ktoś bywał w pokoju, gdzie był obraz, nie oznacza, że jest przestępcą.

Anna Skiepko: Kto, pana zdaniem, był lepszym premierem: Donald Tusk czy Ewa Kopacz (i dlaczego)?

Żadna z tych osób nie sprawdziła się na funkcji premiera. D. Tusk był premierem siedem lat, a E. Kopacz rok. Oboje przespali te lata.

Łukasz Stańczuk: Jeżeli miałby pan wybierać: Ewa Kopacz czy Beata Szydło, to która pani i dlaczego byłaby lepszym premierem?

Wybieram Ryszarda Petru.

Sebastian Bazylak: Jak obniżenie podatku na jachty i podniesienie na żywność ma rozkręcić gospodarkę? Chodzi o 16% VAT.

Nam chodzi o prosty system podatkowy. Bez kombinowania. Ograniczający samowolę organów skarbowych. Prosty, uczciwy system podatkowy zmniejszy szarą strefę. Dziś bogaci w Polsce płacą niższe podatki niż biedni.

Józef Bąk: Jak pan odpowie tym, co zarzucają, że liniowy VAT 16% spowoduje wzrost kosztów rodzinom ubogim?

15 mld PLN z szeroko rozumianej pomocy społecznej trafia do połowy bogatszych Polaków. Czas z tym skończyć i przeznaczyć te środki na wsparcie najuboższych (konta socjalne). Dzisiaj na różnych stawkach VAT-u zarabiają ci cwańsi.

Andrzej Barszczuk: Dlaczego opowiada się pan za likwidacją ulg dla dzieci? Dlaczego pana pomysły podatkowe w największym stopniu dotyczą osób bogatych, a są najgorsze dla osób mniej zarabiających?

Bo to nie ma wpływu na dzietność i wspiera tak samo bogatych, jak i biednych.

Anita Garguła: Propozycja pana partii wprowadzenia liniowych podatków oznacza 3x16 ubytek budżetowy rzędu 21–26 miliardów złotych. W jaki sposób zamierza pan zrekompensować ten ubytek?

Likwidacją ulg.

Docha Kozłowska: Co pan sądzi o legalizacji marihuany, zarówno medycznej, jak i jako używki?

Jestem za legalizacją marihuany medycznej.

Alan Wypych: Czy poprze pan wprowadzenie związków partnerskich?

Tak.

Jakub Dudek: Jakie jest stanowisko pana oraz partii Nowoczesna ws. aborcji?

Bez zmian. Nie widzę szans na rozsądną debatę na ten temat w Sejmie w najbliższym czasie.

Jacek Benedykt: Czy pana ugrupowanie poprze likwidację finansowania publicznego religii w szkołach?

Tak.

Michał Szułdrzyński: Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o uzgadnianiu płci. Jak pańska partia zagłosowałaby w tej sprawie w Sejmie? Za czy przeciw odrzuceniu weta?

Weto powinno być odrzucone. PAD jako strażnik ochrony rodziny powinien być za tym, aby dzieci nie musiały pozywać rodziców. Dziś przecież i tak polskie prawo umożliwia zmianę płci. Chodzi o to, aby to ucywilizować.

Kaja Malinowska: Jak pan ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy?

Na razie bardzo partyjna ta prezydentura. Nawet śp. Lech Kaczyński częściej się z bratem Jarosławem nie zgadzał.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Kiedy Polska powinna wejść do strefy euro? Proszę o datę.

Za prezydentury Dudy temat nieaktualny.

Dorota Sanecka-Szyszkowska: Jak w świetle pańskich planów likwidacji kopalń zamierza pan dźwignąć cały region z zapaści, w jaką wpadnie po likwidacji miejsc pracy w górnictwie? Zdaje pan sobie chyba sprawę, że oprócz kopalń padną usługi, posypie się cała drobna przedsiębiorczość. Likwidacja pegeerów i jej drastyczne skutki społeczne niczego pana nie nauczyły.

Śląsk to prawie 5 mln ludzi. W kopalniach pracuje ponad 100 tys. Śląsk to największe zagłębie polskiej przedsiębiorczości. Śląsk to już nie górnictwo! Ja nie proponuję likwidacji, tylko prywatyzację. Państwowe kopalnie padną – prywatne nie.

Kuba Suder: Wizja Nowoczesnej nt. ochrony zdrowia była opisywana jako „nie wszystko będzie za darmo" – co to dokładnie oznacza? Czy nie doprowadzi to do sytuacji, że ludzi, którzy potrzebują leczenia, nie będzie na nie stać?

Koszyk świadczeń gwarantowanych i usługi ponadstandardowe w ramach dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Podział NFZ na konkurujące podmioty, aby zlikwidować monopol. I koniec z hipokryzją, że wszystko niby jest za darmo

Kamil Śliwa: Czy jest pan za prywatyzacją kopalń i służby zdrowia?

Kopalnie – jak wspomniałem – tak. A w zdrowiu: państwo zapewnia podstawową opiekę zdrowotną na dobrym poziomie, obejmuje wszelkie procedury ratujące życie i opiekę nad dziećmi. Świadczeniodawcy powinni być i prywatni, i publiczni. Państwo np. musi zaoferować siatkę ogólnopolską szpitali gwarantującą pacjentom dostęp do świadczeń.

Kamil EmFi: 1. W jakim wieku Polki i Polacy powinni przechodzić na emeryturę? Czy powinno to być zależne od przepracowanych lat? Co z emeryturami mundurowymi, w jakim wieku mundurowi powinni przechodzić na emeryturę? 2. Jest pan za zniesieniem immunitetu politykom, sędziom i prokuratorom?

Ad 1. 67 lat. Lata przepracowane dyskryminowałyby kobiety i osoby mniej wykształcone. Ad 2. Immunitet niepotrzebny.

Mateusz Bałuka: Czy są dziedziny życia, w których uznaje pan wyższość własności państwowej nad własnością prywatną? Jakie obowiązki lepiej wykona aparat państwa od podmiotów prywatnych?

Wojsko, policja, wymiar sprawiedliwości, podstawowa edukacja i ochrona zdrowia, sieci przesyłu, trakcje, ale już nie elektrownie i pociągi. Państwo ma być skutecznym regulatorem (więcej o tym w mojej książce „Koniec wolnego rynku?").

Maciej Jaszczyński: Czy uważa pan, że bardzo wysoki udział kapitału niemieckiego w polskiej gospodarce i mediach (niemal 100% gazet lokalnych jest własnością koncernów niemieckich) to problem?

Ważne jest, aby nie było dominacji kapitału z jednego kraju.

Artur Kołaczyk: PO oraz wcześniejsze rządy doprowadziły do tego, że Polska w dużej mierze produkuje magistrów bezrobocia. Jak pan ma zamiar to zmienić, doprowadzić do tego, że studia będą przygotowywały ludzi do konkretnych branż tak, by zaraz po studiach mogli wejść na rynek pracy?

To najpoważniejszy problem. Propozycje: 1. Reforma Karty nauczyciela – te same środki co dzisiaj przekazane dyrektorowi szkoły; tylko on w ramach tych środków może zwolnić złego nauczyciela i dać podwyżkę dobremu. 2. Programy uczelni dostosowane do potrzeb rynku pracy. 3. Publikacja informacji o czasie potrzebnym na znalezienie pracy po danej uczelni i średnim wynagrodzeniu.

Michał Smętek: W jaki sposób chce pan zabezpieczyć pracowników przed wyzyskiem ze strony pracodawców?

Kluczem jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy pracodawcy zabiegają o pracownika. Wtedy nie ma wyzysku. Stąd: podatki 3x16, przepisy o wolności gospodarczej na wzór dawnej ustawy Wilczka oraz Polska bez przywilejów.

Piotr Szymański: Czy powrót do zasady: co nie jest zabronione, jest dozwolone, nie otworzy drogi do nadużyć?

Nie. To dziś są nadużycia, głównie ze strony aparatu skarbowego.

Piotr Michna: Wiele korporacji zatrudnia pracowników w Polsce, bo są tani. Takie Indie Europy. Co zrobiłby pan, aby przygotować się na to, że za jakiś czas tańsza może być Ukraina, Bułgaria, Rumunia i tam zaczną uciekać firmy?

Tylko wyższa wartość dodana, czyli wytwarzanie usług z wyższej półki. Ale do tego potrzebne jest dobre prawo gospodarcze i rząd, który nie promuje taniej siły roboczej.

Michał Szydziszkowski: Jest pan zwolennikiem podpisania TTIP. Czy nie przeszkadza panu zrzeczenie się znacznej i bardzo ważnej części suwerenności Polski na rzecz zagranicznych korporacji, które w praktyce wynika z podpisania tej umowy międzynarodowej?

Jestem za TTIP, dobrze, aby polscy negocjatorzy byli aktywni w tych negocjacjach – Polska jest krajem eksportowym i możemy na tym dużo ugrać.

Anna Skiepko: Jakie działania prorodzinne powinno podejmować państwo? A może nie powinno i rodzina nie powinna mieć żadnych przywilejów?

Obecna polityka prorodzinna jest droga i nieskuteczna. Wszyscy (i bogaci, i biedni) mają ulgę na dzieci. Absurd!

Grzegorz Skuza: Jak pana zdaniem powinna być kształtowana polska polityka historyczna w kontekście wydarzeń ostatnich miesięcy, czyli słów Jana T. Grossa, „polskich" obozów śmierci, uznania morderców z UPA przez naszych sąsiadów za bohaterów?

Jego słowa były skandaliczne. Musimy być stanowczy w takich sprawach.

Przemysław Prekiel: Kim dla pana jest Leszek Balcerowicz? Za co go pan szanuje?

Za transformację.

Alojzy Bac: Jaką funkcję będzie pełnił Balcerowicz, gdybyście przez przypadek dorwali się do władzy?

Żadnej.

Paweł Maciejewski: Czy możliwa jest koalicja Nowoczesna–PiS lub Nowoczesna–PO?

To zależy od programu i ludzi. W PO po przegranej zmieni się lider. Zobaczymy, czy PO będzie dalej stawała się bardziej etatystyczna czy nie. Z PiS mamy również olbrzymie rozbieżności programowe. Z nimi byłoby bardzo ciężko. Możemy współpracować w zakresie ustaw zgodnych z programem Nowoczesnej.

—opracował Andrzej Stankiewicz

Całość dostępna na profilu "Rzeczpospolitej" na Facebooku

„Rzeczpospolita" jako jedyna polska gazeta rozpoczęła pionierską współpracę z Facebookiem w związku z wyborami parlamentarnymi 2015 r. W kolejne poniedziałki przed wyborami liderzy oraz twarze kampanii najważniejszych komitetów wyborczych biorą udział w Q&A (questions and answers, z ang. pytania i odpowiedzi). Użytkownicy portalu społecznościowego mają dzięki temu wyjątkową możliwość zadania pytań najważniejszym politykom.

Poniżej zapis dyskusji z udziałem lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru (wcześniej uczestnikami Q&A byli liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka i minister rolnictwa, członek władz PSL Marek Sawicki). Większość pytań pochodzi nie od redakcji „Rzeczpospolitej", lecz od użytkowników Facebooka.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Biskupi odpowiadają ofiarom pedofilii. „Przepraszamy, że nie zawsze byliśmy przy Was"
Kraj
Za pożarem na Marywilskiej stoją Rosjanie? Wniosek komisji o informacje
Kraj
Fikcyjne zatrudnienie aktorki z filmu "Smoleńsk" w TVP. Straty przekraczające milion złotych
Kraj
Były szef NATO laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Kraj
Grzegorz Braun w akcji. Polityk Konfederacji usunął flagę Ukrainy z Kopca Kościuszki
Kraj
Atak na granicy. Funkcjonariusz Straży Granicznej w szpitalu