Spot PiS. „To przerażające, że władza w Polsce robi takie rzeczy”

Skandal, dno dna, niegodziwość. Takimi słowami – wybór był trudny, bo większość jest niecenzuralna – został przyjęty najnowszy spot Prawa i Sprawiedliwości. Partia atakując opozycję, postanowiła bowiem wykorzystać pamięć o ofiarach niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Z Michałem Szułdrzyńskim rozmawia Cezary Szymanek.

Publikacja: 31.05.2023 16:23

Screen ze spotu Prawa i Sprawiedliwości

Screen ze spotu Prawa i Sprawiedliwości

Foto: Twitter

W środę rano PiS opublikował spot w odpowiedzi na marsz w dniu 4 czerwca w Warszawie organizowany przez Donalda Tuska.

Skandaliczny spot PiS

Tyle tylko, że… w spocie zostały wykorzystane nagrania przedstawiające były niemiecki obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. PiS przypomina w swoim video, że w Auschwitz „zamordowano ponad 1 mln osób" i 6 mln Polaków w czasie wojny. Następnie pojawia się wpis Tomasza Lisa o treści "znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora" i napis z pytaniem "czy na pewno chcesz iść pod tym hasłem" i hashtag #Marsz4Czerwca.

Spot nawiązuje do organizowanego przez Donalda Tuska i Platformę Obywatelską niedzielnego marszu w Warszawie "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami". Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy określanej mianem "lex Tusk" udział w marszu zadeklarowali także liderzy PSL i Polski 2050, wcześniej zrobiło to również kierownictwo Nowej Lewicy. Tomasz Lis nie jest działaczem PO, nie ma też żadnego związku z organizatorami marszu.

Powszechne oburzenie

Po publikacji spotu PiS Muzeum Auschwitz zamieściło następujący komunikat:

"Instrumentalizacja tragedii ludzi, którzy cierpieli i ginęli w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz - po jakiejkolwiek stronie politycznego sporu - uwłacza pamięci ofiar. To smutny, bolesny i niedopuszczalny przejaw moralnego i intelektualnego zepsucia debaty publicznej".

Muzeum Auschwitz wyjaśniło, że wpis dotyczy zarówno spotu PiS, jak i wcześniejszego wpisu Tomasza Lisa.

Tomasz Poręba, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości i europoseł tej partii dziwi się jednak krytyce, jaka spadła na PiS po publikacji spotu. "Oburzeni? Szkoda, że kiedy ikona PO Tomasz Lis wysyłał Prezesa J.Kaczyńskiego i prezydenta A.Dudę do komory nie było żadnej reakcji. Dopiero jak to zobaczyliście to do was dotarło? Jesteście hipokrytami!" - napisał Poręba.

Spot PiS do prokuratury

Radny z warszawskich Bielan, Jan Strzeżek (były polityk Porozumienia) zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o popełnieniu przestępstwa w związku z publikacją spotu, który "depcze pamięć o zamordowanych w Auschwitz".

Przeciwko spotowi zaprotestował też środkowoeuropejski oddział American Jewish Committee (amerykańska organizacja broniąca praw Żydów poza USA). "Reductio ad Hitlerum to przejaw braku wrażliwości i wiedzy" - czytamy we wpisie na Twitterze.

- Brzmi absurdalnie? Powiem więcej: brzmi jak z serii memów w stylu: „Ale marszu 4 czerwca z Holokaustem to nie powiążesz”, a ktoś ze sztabu PiS na to: „Potrzymaj mi piwo” – pisze Michał Płociński w komentarzu „Spot z Auschwitz może PiS bardzo zaszkodzić”.

- Tym samym PiS nie tylko zwiększa frekwencję na marszu 4 czerwca, co w głowach ich sztabowców może się wydawać świetnym planem na ustawienie przeciwnika w wygodnym dla siebie narożniku, ale i jeszcze mocniej nadaje temu marszowi międzynarodowego wymiaru. I wygląda na to, że znowu na własne życzenie zostanie postawiony do pionu przez amerykańskich sojuszników, jak w przypadku próby uciszenia TVN, co na pewno znowu bardzo spodoba się jego własnym wyborcom – nie wiedzieć do końca czemu, wierzącym wciąż w sprawczość i jego rządów… - pisze Plociński.

W środę rano PiS opublikował spot w odpowiedzi na marsz w dniu 4 czerwca w Warszawie organizowany przez Donalda Tuska.

Skandaliczny spot PiS

Pozostało 96% artykułu
Kraj
IN YOUR MIND - Przebij szklany sufit
Kraj
Burze i gradobicia. Prognoza pogody na niedzielę
Kraj
Michał Kolanko: Gra o bezpieczeństwo w kampanii. Czy zadziała?
Kraj
Odszedł Bronek Misztal
Kraj
Kolejne ludzkie szczątki na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy