Awaria linii 112. Padł system informatyczny powiadamiania ratunkowego

W całym kraju występowały problemy z wzywaniem służb ratunkowych z powodu awarii systemu informatycznego. Z informacji Onetu wynika, że dyspozytorzy odbierali telefony, ale działania było opóźnione, bo każdą ze służb trzeba zawiadamiać „ręcznie”. Wieczorem udało się usunąć usterkę.

Publikacja: 19.02.2022 15:11

Awaria linii 112. Padł system informatyczny powiadamiania ratunkowego

Foto: PAP/Leszek Szymański

Niemal w całej Polsce wieje silny wiatr powodujący zniszczenia. Zginęły dwie osoby, a prądu nie ma ponad 300 tys. odbiorców. Telefony w centrach powiadamiania ratunkowego dzwonią właściwie bez przerwy, jednak działania służb są opóźnione.

Onet informując o problemach z numerem 112 cytuje burmistrz Czaplinka (województwo zachodniopomorskie) Marcina Naruszewicz. „Z uwagi na przeciążenie numeru alarmowego 112, w przypadku, gdy nie udaje się państwu zawiadomić służb o zdarzeniach na terenie powiatu drawskiego, informujemy, że należy je zgłaszać w siedzibach ochotniczych straży pożarnych, patrolach policji lub straży miejskiej” – napisał samorządowiec.

Czytaj więcej

Wieje w całej Polsce. Są ofiary śmiertelne

Podobne problemy występują na terenie województwa wielkopolskiego czy małopolskiego. Jak twierdzi portal, powodem jest awaria informatyczna numeru 112 w całej Polsce. „Padł system, który odpowiada za przekazywanie informacji dotyczących zdarzeń konkretnym służbom: straży pożarnej, policji, pogotowiu” - pisze Onet.

- W związku z awarią, dyspozytorzy po przyjęciu zgłoszenia, sami muszą dzwonić do konkretnych służb, by przekazać im wezwanie, co nieco spowalnia wyjazdy - powiedział w rozmowie z portalem Michał Ruczyński, rzecznik wojewody zachodniopomorskiego.

Wieczorem MSWiA poinformowało, że udało się usunąć usterkę. Jak poinformowano, ze statystyk wynika, że do wszystkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR) wpływa średnio od 55 do 60 tys. zgłoszeń w ciągu doby. W sobotę od północy tylko do godziny 16:00 ze względu na trudną sytuację pogodową zanotowano aż 180 tys. zgłoszeń.

Kraj
„Od dziś w Polsce zamiast władzy i opozycji, są zamordyści i demokraci”
Kraj
Ustawa "lex Tusk". "Czy Andrzej Duda dołączy do polowania na czarownice?"
Kraj
Światowy Dzień Środowiska już wkrótce! Jaki temat przyświeca nam w tym roku?
Kraj
Ziobro vs Morawiecki: „Ile razy premier dymisjonował ministra sprawiedliwości?”
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Materiał partnera
Miliony euro na społeczne projekty
Bezpieczeństwo
Kto zawiadomi Polaków o ataku z powietrza? Rząd planuje zmiany