Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.05.2017 23:32 Publikacja: 04.05.2017 19:19
Foto: Rzeczpospolita
- Bronisław Komorowski. Urzędujący wówczas prezydent był zdania, że dyskusja nad systemem prezydenckim wymaga refleksji, ale „kierunek podziału władzy wykonawczej pomiędzy prezydenta a rząd odpowiada naszemu etapowi rozwoju demokracji". Opowiadał się za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych, wzmocnieniem systemu kontroli nad stanowionym prawem. Sceptycznie podchodził do zmniejszenia liczby posłów i senatorów.
- Andrzej Duda. Kandydat PiS na urząd prezydenta pytanie, czy w Polsce powinien być system prezydencki czy kanclerski, chciał uczynić „jednym z głównych punktów debaty konstytucyjnej". Stwierdzał, że obecny system dualizmu władzy wykonawczej „nie jest optymalny". Postulował wzmocnienie pozycji lidera opozycji. Miałby on prawo do „zabierania głosu zaraz po premierze w każdej sprawie, w której szef rządu wchodzi na sejmową mównicę". Proponował, by prokuratura podlegała ministrowi sprawiedliwości, a posłowie za łamanie prawa odpowiadali tak jak inni obywatele. W Senacie powinno być miejsce dla przedstawicieli Polonii.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Zaginiona w czasie II wojny światowej buława hetmana Klemensa Branickiego, rangą porównywalna do Szczerbca, miec...
Rozpoczynają się intensywne obserwacje próbnych płyt kamiennych, co stanowi kolejny, niezwykle istotny etap w pr...
To może być jeden z najbardziej nietypowych wieżowców w Warszawie. Ma powstać na wąskiej działce przy ul. Twarde...
Dzięki współpracy ratusza z inwestorami będą mogły powstawać szkoły, przedszkola, drogi czy tereny zielone – na...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Tylko 8 z 60 radnych Warszawy udostępnia wyborcom swój numer telefonu. Z pozostałymi trzeba się kontaktować prze...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas