Harris, odbywająca oficjalną podróż po Azji południowo-wschodniej, dotarła do Wietnamu z Singapuru z trzygodzinnym opóźnieniem po pojawieniu się doniesień o przypadku "syndromu hawańskiego" w Hanoi.

"Syndrom hawański" to przypadłość, która objawia się zawrotami głowy, mdłościami, migrenami i problemami z pamięcią. Pierwsze jej przypadki wykryto wśród amerykańskich dyplomatów w stolicy Kuby, Hawanie (stąd wzięła się nazwa przypadłości).

Wizyta Harris w krajach Azji południowo-wschodniej ma być sygnałem dla państw regionu, że Waszyngton jest gotów pomóc im przeciwstawić się asertywnej polityce Chin.

Sekretarz prasowa Białego Domu, Jen Psaki, poinformowała, że o wykryciu przypadku "syndromu hawańskiego" w Hanoi poinformowano przed wylotem Harris do Wietnamu, ale doniesienia te nie zostały potwierdzone.

"Kancelaria wiceprezydent została powiadomiona o tych doniesieniach" - poinformowała z kolei ambasada USA w Wietnamie.

Amerykańska Akademia Nauk w grudniu przedstawiła hipotezę, że "syndrom hawański" jest wywołany promieniowaniem mikrofalowym, ale hipoteza ta nie została potwierdzona.

CIA uważa, że "syndrom hawański" jest prawdopodobnie efektem celowych działań, za które odpowiedzialna może być Rosja. Moskwa jednak zaprzecza, jakoby miała coś wspólnego z ewentualnymi atakami z użyciem promieniowania mikrofalowego.

Tymczasem chiński ambasador Xiong Bo nieoczekiwanie spotkał się z premierem Wietnamu, Pham Minh Chinhem w czasie, gdy Harris była jeszcze w Singapurze i poinformował o przekazaniu państwu walczącemu obecnie z falą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, 2 mln szczepionek na COVID-19. Nie jest jasne, którą ze szczepionek Chiny przekażą Wietnamowi (w kraju tym w pełni zaszczepiono na COVID-19 ok. 2 proc. z 98 mln mieszkańców). 

W czasie spotkania premier Chinh zapewnił, że Wietnam nie wiąże się z jednym państwem przeciwko drugiemu.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

We wtorek Harris oskarżyła Chiny o politykę zastraszania i wymuszania w rejonie Morza Południowochińskiego - w rejonie tym krzyżują się roszczenia terytorialne Chin i - między innymi - Wietnamu.