Frans Timmermans przedstawił projekt zaskarżenia Polski do TSUE, prośbę o rozpatrzenie tej skargi w trybie przyspieszonym oraz połączenie skargi z prośbą do TSUE o szybkie nałożenie na Polskę środka tymczasowego, czyli o zawieszenie stosowania przepisów ustawy o SN o czystce emerytalnej. Chodzi o obniżenie wieku emerytalnego, co wypycha część sędziów na emeryturę w trakcie ich mandatu. A także  -zdaniem władz Polski – skraca kadencję I wiceprezes Małgorzaty Gersdorf, choć z polskiej konstytucji wynika, że Gersdorf powinna pełnić swój urząd do 2020 r.

Dowiedz się więcej: Timmermans proponuje zaskarżenie Polski, ale Bruksela zwleka

- Europa daje ostatnią szansę rządowi PiS. To nie jest tak, że w Unii Europejskiej czy Komisji Europejskiej ktoś ma wielką przyjemność z obserwowania jak PiS depcze naszą demokrację. Ta presja jest po coś. Ta presja jest po to, żeby PiS zmieniło zdanie, żeby się wycofało z tych najbardziej rażących przykładów łamania konstytucji - komentował w radiu TOK FM Rafał Trzaskowski.

- Mam coraz mniej powodów, by wierzyć w to, że rząd naprawdę chce się wycofać z tych najbardziej rażących przykładów łamania konstytucji. Ale rozumiem, że Komisja Europejska daje ostatnią szansę - tłumaczył. Zaznaczył, że w KE "cierpliwość się kończy".

Trzaskowski zastrzegł, że "jeżeli naprawdę ten rząd zamierza nie przestrzegać orzeczeń Europejskiego Trybunały Sprawiedliwości, co zapowiadał na przykład wicepremier Gowin, to stawia się już kompletnie poza nawiasem Wspólnoty".

- Jeżeli ktoś kwestionuje istnienie prawdziwej wspólnoty, to kwestionuje też istnienie solidarności, która jest najważniejszą zasadą Unii Europejskiej i postępuje wbrew polskiej racji stanu. Dlatego, że ta wspólnota ma nas chronić, zapewniać nam bezpieczeństwo, zapewniać dobrobyt gospodarczy - mówił Rafał Trzaskowski.