Premier Tusk: koniec z numerowaniem Rzeczypospolitej

- Nie będę numerował Rzeczypospolitej, będę mówił o tym, do czego tęskniliśmy zawsze: o Najjaśniejszej Rzeczypospolitej - powiedział premier Donald Tusk prezentując program swojego rządu podczas ponad trzygodzinnego exposé w Sejmie.

Aktualizacja: 23.11.2007 18:23 Publikacja: 23.11.2007 08:37

Premier Tusk: koniec z numerowaniem Rzeczypospolitej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Na początku wystąpienia premier podziękował Polakom za poparcie, jakiego udzielili mu w wyborach. - Nisko kłaniając się Polakom chcę powiedzieć: serdeczne dzięki, że sobie nawzajem daliśmy tę szansę - mówił Tusk.

- Wyborcy pragnęli przypomnieć władzy, że oczekują od niej poszanowania podstawowych cnót, na których można ufundować poczucie bezpieczeństwa, zaufania i wzajemnej odpowiedzialności za ojczyznę. Chciałbym zadeklarować, ze zawiązując dzisiaj koalicję na rzecz nowego rządu, nie odejdziemy od spokoju, rozsądku i odpowiedzialności - powiedział premier.

- Chciałbym, by 21 października był dniem unieważnienia alternatywy między tym co odrzuciliśmy dwa lata temu - cynicznym konformizmem elit władzy a cynicznym radykalizmem - dodał.

Premier stwierdził, że szanuje dokonania trzeciej Rzeczypospolitej i niektóre dążenia budowniczych czwartej Rzeczypospolitej, a także niecierpliwość młodzieży, która chciałaby już ogłosić piątą. - Nie będę numerował Rzeczypospolitej, będę mówił o tym, do czego tęskniliśmy zawsze - o Najjaśniejszej Rzeczypospolitej - powiedział jednak.

Szef rządu zapowiedział wspieranie przedsiębiorczości i dbanie o prawa pracownicze. Obiecał stopniowe obniżanie podatków i świadczeń względem państwa. Zauważył równocześnie, że konieczny jest wzrost płac w sektorze publicznym.

- Trzeba pomóc tym, którzy są pozbawieni szansy twardego egzekwowania praw. Sprawiedliwe państwo bierze pod opiekę zawsze najsłabszych - powiedział Tusk.

Według premiera, potrzebne jest ograniczenie wzrostu długu publicznego, aby uniknąć konieczności zwiększenia podatków. Zrównoważony budżet ułatwi też drogę Polski do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty, a także napływ zagranicznych inwestycji.

Tusk zapowiedział "liberalną politykę gospodarczą i solidarną politykę społeczną".

Do wyzwań premier zaliczył utrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego, także przez działanie Narodowego Banku Polskiego. Zapowiedział intensywną pracę nad budżetem, który trzeba uchwalić w bliskim terminie. Będą w nim zawarte większe niż planowano środki na rozwój w tym na edukację. Obiecał szybkie uproszczenia prawa i ułatwienia przy zakładaniu firm, a także znaczne przyspieszenie procesu prywatyzacji.

- Maksimum swobody dla samodzielnych przedsiębiorczych, którzy nie potrzebują od państwa pomocy, i maksimum pomocy dla tych, którzy sami sobie nie poradzą - podsumował premier.

Tusk powiedział, że rząd zrobi wszystko, aby Polska była szybko przygotowana do wejścia do strefy euro, jednak priorytetem w tej kwestii jest bezpieczeństwo Polaków.

Premier podkreślił wagę bezpieczeństwa energetycznego. Pochwalił działania poprzedniego rządu zmierzające do dywersyfikacji źródeł energii i zapowiedział kontynuowanie tej polityki.

Donald Tusk zapowiedział przyspieszenie tworzenia obwodnic i autostrad.

- Jedynym sposobem na zachowanie integralności jest umożliwienie ludziom i podmiotom gospodarczym komunikacji. To prawdziwy wymiar dzisiejszego patriotyzmu - powiedział Tusk.

Premier podkreślił wagę Internetu we współczesnej komunikacji. Zapowiedział starania rządu o powszechny dostęp Polaków do szerokopasmowego Internetu, a także inwestycje w inne projekty teleinformatyczne.

Donald Tusk powiedział, że w gestii rządu nie leży budowanie mieszkań, lecz ułatwienie inwestycji budowlanych. - Człowiek lepiej zbuduje swój dom niż urzędnik. W tej kwestii też trzeba okazać zaufanie - podsumował.

Nowy rząd ma stawiać na jak najskuteczniejsze wykorzystanie środków europejskich. Premier chce przekazać decyzje w tej kwestii samorządom, które lepiej orientują się w potrzebach. Planuje ograniczyć kompetencje wojewodów i przenieść znaczną część kompetencji ze stopnia centralnego na poziom samorządowy.

Polska wieś jest naszym atutem i zasługuje na wielki szacunek. To nie balast naszej gospodarki - powiedział Tusk. Premier zapowiedział wsparcie restrukturyzacji i modernizacji wsi, a także pomoc rolnikom w uzyskaniu dotacji unijnych. Powiedział, że rząd nie planuje zniesienia dopłat bezpośrednich i będzie dążył do wzrostu konkurencyjności polskich produktów na zachodzie.

Premier mówił też o konieczności przeprowadzenia reformy KRUS-u. - Reforma systemu ubezpieczeń rolniczych dokonywać się będzie z poszanowaniem zasad dialogu społecznego, z udziałem organizacji społecznych i zawodowych rolników - zapowiedział Tusk.

W dziedzinie ochrony środowiska rząd będzie stawiał na wykonanie postanowień zawartych w traktacie europejskim. Premier zapowiedział szybkie zakończenie konfliktu z Komisją Europejską wokół terenów Natura 2000. Zauważył, że sprawą tą zajmuje się w rządzie człowiek o wielkim autorytecie i wyraził pewność, że obie strony szybko dojdą do porozumienia.

Solidarna polityka społeczna ma uwzględniać: solidarność między pokoleniami, regionami kraju, grupami społecznymi - powiedział premier.

Solidarność pokoleniowa to ułatwienie młodym startu w życiu zawodowym i zachęcenie czasowych imigrantów do powrotu do kraju, a także solidarna polityka prorodzinna, ułatwiająca łączenie pracy z posiadaniem dzieci. Równocześnie ważna według nowego rządu jest aktywizacja zawodowa osób po pięćdziesiątym roku życia i prowadzenie bezpiecznej polityki emerytalnej.

Zgodnie z deklaracją Tuska, edukacja ma być zarządzana na stopniu samorządowym. Nowy rząd chce dążyć do stworzenia systemu oświaty, w którym rodzice decydują o wydaniu pieniędzy przeznaczonych na edukację ich dzieci. Obiecuje też podwyżki dla nauczycieli, a także zwiększenie autonomii wyższych uczelni.

Premier wskazał na fatalny stan ochrony zdrowia, a jego poprawę wymienił jako absolutny priorytet nowego rządu. Premier zaznaczył, że najważniejsza jest ogólna dostępność usług zdrowotnych niezależnie od statusu szpitala. Wszystkie jednostki służby zdrowia mają być równo traktowane i mieć takie same szanse na uzyskanie kontraktów, przez zwiększy się ich konkurencyjność.

Donald Tusk oświadczył, że jego rząd musi dokończyć proces restrukturyzacji publicznych placówek służby zdrowia. Zapowiedział podzielenie Narodowego Funduszu Zdrowia, określenie zakresu i wartości podstawowych świadczeń zdrowotnych oraz zreformowanie zasad refundacji leków.

Donald Tusk podkreślił wagę społeczeństwa obywatelskiego, które przejawia się w działalności organizacji pozarządowych. - Obowiązkiem rządu jest wspieranie sfery pozarządowej i umożliwienie obywatelom działanie uniezależnione od administracji - powiedział.

Premier ma nadzieję na pozytywne relacje ze środowiskami kulturalnymi. - Kultura to sprawa państwa, nie państwowej administracji - powiedział. Obiecał stabilizację finansowania kultury i likwidację "przesadnego fiskalizmu". Tusk podkreślił konieczność zarówno podtrzymywania dziedzictwa narodowego jak i wspierania kultury współczesnej.

W dziedzinie mediów publicznych premier gwarantuje realizację misji i odpolitycznienie. Rząd nie chce zmieniać ich struktury własnościowej, ale będzie dążyć do ich uniezależnienia od polityki.

- Obiecuję Polakom: zorganizujemy Euro. Mistrzostwa Europy na pewno odbędą się w Polsce w 2012 r. Oczywiście też na Ukrainie, ale za tę drugą stronę ja niestety nie odpowiadam. Te mistrzostwa nie tylko odbędą się w Polsce, ale będą dobrze zorganizowane - zapowiedział premier.

- Przywileje władzy przestaną drażnić Polaków, bo znikną - powiedział premier. Donald Tusk powiedział, że jest bardzo rozczarowany praktyczną realizacją ideału taniego państwa. Zapowiedział, że ta idea stanie się faktem za sprawą jego rządu. Ludzie odpowiedzialni za zmniejszenie kosztów prowadzenia państwa, co miesiąc będą zdawali sprawę ze swoich prac.

Tanie państwo zdaniem premiera to także walka z korupcją. - Doceniam determinację poprzedników w opisywaniu i próbie zwalczania korupcji władzy każdego szczebla. Także dla nas będzie to sprawa pierwszej wagi - zapowiedział premier.

Donald Tusk powtórzył zapowiedź rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, by uniknąć upolitycznienia prokuratury. Zapowiedział gruntowną reformę wymiaru sprawiedliwości

Rząd chce wyeliminować błędy legislacyjne, między innymi te blokujące pracę sądów 24-godzinnych. Będzie uwzględniał opinię wszystkich środowisk prawniczych. - Działalność wymiaru sprawiedliwości od dzisiaj oparta będzie tylko na prawie i wolna od wszelkich nacisków - obiecał premier.

Premier zapowiedział politykę solidarności także w sprawach międzynarodowych. Chce powrotu do tradycji wspólnego działania i szukania konsensusu w sprawach polityki międzynarodowej. Rząd Donalda Tuska będzie konsultował te kwestie z opozycją. Wyraził nadzieję, że w polityce zagranicznej sojusznikiem rządu będzie prezydent Lech Kaczyński.

Donald Tusk zapowiedział, że podpisze traktat reformujący UE z uwzględnieniem tego, co wynegocjowali jego poprzednicy, czyli z wyłączeniem Karty Praw Podstawowych.

Rząd nie będzie zwiększał kontyngentu w Afganistanie - obiecał premier. Zaangażowanie w tej misji jest gwarantem właściwej współpracy z NATO. Donald Tusk zapowiedział także uszanowanie decyzji wcześniejszego rządu o wysłaniu kontyngentu do Czadu.

Zapowiedział, że zgodnie ze zobowiązaniem wyborczym, wycofa wojska polskie z Iraku w 2008 r. Zobowiązania wobec sojuszników zostały w jego przekonaniu wypełnione z nawiązką.

- Za rok o tej porze, tu w Sejmie, powiem: misja w Iraku została zakończona - obiecał Donald Tusk.

Premier potwierdził zamiar stworzenia armii zawodowej. - W 2008 roku rząd ograniczy pobór do wojska, a w 2009 r. zrezygnuje z niego w całości - zapowiedział Tusk.

Po zakończeniu exposé w Sejmie ogłoszono przerwę, po której rozpoczęła się debata posłów nad przemówieniem. Głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu zaplanowane jest na wieczór. Opozycja zapowiada, że opowie się przeciwko gabinetowi Tuska.

Na początku wystąpienia premier podziękował Polakom za poparcie, jakiego udzielili mu w wyborach. - Nisko kłaniając się Polakom chcę powiedzieć: serdeczne dzięki, że sobie nawzajem daliśmy tę szansę - mówił Tusk.

- Wyborcy pragnęli przypomnieć władzy, że oczekują od niej poszanowania podstawowych cnót, na których można ufundować poczucie bezpieczeństwa, zaufania i wzajemnej odpowiedzialności za ojczyznę. Chciałbym zadeklarować, ze zawiązując dzisiaj koalicję na rzecz nowego rządu, nie odejdziemy od spokoju, rozsądku i odpowiedzialności - powiedział premier.

Pozostało 94% artykułu
Kraj
Podcast Pałac Prezydencki: "Prezydenta wybierze internet". Rozmowa z szefem sztabu Mentzena
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kraj
Gala Nagrody „Rzeczpospolitej” im. J. Giedroycia w Pałacu Rzeczpospolitej
Kraj
Strategie ochrony rynku w obliczu globalnych wydarzeń – zapraszamy na webinar!
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Co zdefiniuje kampanię prezydencką? Nie tylko bezpieczeństwo
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Kraj
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Na wojsko trzeba wydawać więcej