Demokracja dopuściła do władzy Hitlera. Powojenny szok kazał szukać państwom demokratycznym rozwiązań, które systemowo ograniczą władzę większości. Lekarstwem miało być wzmocnienie roli sądów konstytucyjnych na poziomie krajowym oraz międzynarodowych trybunałów. Ograniczona instytucjonalnie demokracja, powszechnie zwaną liberalną, miała stabilizować ustrój, chronić mniejszości i prawa jednostki. Jednak 80 lat po wojnie zaufanie społeczeństw do demokracji jest rekordowo niskie. Populistyczny opór wobec panującego porządku przetacza się przez zachodnie społeczeństwa. W dużej mierze bierze się on z poczucia, że współczesna demokracja jest fasadowa, a lud może wybierać tylko w takim zakresie, w jakim nie przeszkadza to elicie.
Jednak nierzadko sprzeciw wobec oligarchizacji demokracji liberalnej nie skłania do poszukiwania rozwiązań wzmacniających demokrację, ale do szukania silnego lidera, który „pogoni całe to towarzystwo”. Pośród tych burzliwych procesów trwa, niczym ostatnia wioska Galów, 800-letnia demokracja – Zakon Braci Kaznodziejów, którego przedstawiciele właśnie zjeżdżają się na kapitułę generalną, tym razem do Krakowa.
Czytaj więcej
Wynik pierwszej tury wyborów nie zdziwił mnie ani trochę. Dziwi mnie natomiast zdziwienie licznyc...
Kapituła Generalna
Najważniejsze decyzje w Zakonie Braci Kaznodziejów, popularnie nazywanych dominikanami, zapadają przez głosowanie. Raz na trzy lata wybrani przedstawiciele zjeżdżają się do uprzednio wybranego kraju, aby wyznaczać kluczowe kierunki rozwoju zakonu. Od 18 lipca do 9 sierpnia 50 przedstawicieli zakonu na czele z jego generałem, z 35 prowincji z całego świata, 6 wiceprowincji i 4 wikariatów prowincjalnych, tym razem spotka się w Krakowie na Kapitule Generalnej.
Uczestnicy kapituły wysłuchają relacji generała zakonu z jego pracy, będą dyskutować nad kondycją zakonu w jego najważniejszych wymiarach – życia braterskiego, modlitwy i liturgii, życia intelektualnego oraz misji ewangelizacji. Bracia wyznaczą zadania, które ma podjąć generał i inni oficjaliści zakonu przez następne trzy lata. Kapituła może również kształtować ustrój zakonu zapisany w Księdze Konstytucji.