Załamanie transakcji sprzedaży zakładów powinno być także wyjaśniane pod kątem ewentualnego niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo ABW – uznaje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w informacji „Ocena działań ABW dotyczących nieprawidłowości w procesie sprzedaży stoczni”.
Według BBN „wszelkie informacje wskazujące na nieprawidłowości w sprzedaży lub też nieprawdziwe informacje publiczne dezawuujące ten proces powinny spotkać się z oficjalnymi działaniami Agencji”. Biuro twierdzi więc, że jeżeli informacje CBA na temat nieprawidłowości przy sprzedaży stoczni nie mają uzasadnienia, ABW powinna zgłosić zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień przez szefa CBA. Ponieważ do chwili obecnej ABW takiego zawiadomienia nie zgłosiła, zasadne wydaje się zatem stwierdzenie, że działania szefa CBA były słuszne – konkluduje BBN.
Potwierdzeniem tego ma być również decyzja prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa, z doniesienia szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przeciwko Mariuszowi Kamińskiemu, zdymisjonowanemu szefowi CBA.
W ocenie BBN naruszenie prawa podczas realizacji przetargów na sprzedaż majątków stoczni miałoby polegać na braku zachowania bezstronności i zasad uczciwej konkurencji w przeprowadzonym przetargu nieograniczonym.
Resort skarbu nie komentuje sprawy, ponieważ – jak podkreśla – nie zna treści raportu BBN. Ministerstwo zaznacza, że „proces sprzedaży części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie jest wyjaśniany przez właściwe organy”.