Jednak zdaniem eksperta jeszcze ważniejszym wyzwaniem dla Polski jest kwestia pozycji politycznej poszczególnych krajów w Unii. – Głównym zadaniem Polski powinno być pilnowanie tego, by decyzje zapadały w instytucjach europejskich, a nie na nieformalnych spotkaniach głównych mocarstw – mówi. I przestrzega: – Taka sytuacja wytwarza bowiem dyrektoriat europejski, a to będzie niszczyć proces integracji.
Niektórzy eksperci mają wątpliwości, czy Polska ma odpowiedź dla niezadowolonych ubożejących społeczeństw.
Za mało o pomocy?
– W krajach Unii Europejskiej targanej kryzysami rośnie oczekiwanie pomocy od państwa. Tymczasem nasz rząd ma do zaoferowania tylko liberalne hasła – mówi dr Zdzisław Matusewicz, europeista z Uniwersytetu Szczecińskiego. Dlatego jego zdaniem Polska w tych sprawach będzie musiała zdać się na opinię zachodnich sąsiadów, np. partnerów z Trójkąta Weimarskiego.
Na to, że wśród priorytetów prezydencji za mało jest tematów społecznych zwracała uwagę opozycja. Głos podniosły też organizacje pozarządowe, krytykując rząd za to, że nie zauważono m.in. problemów walki z ubóstwem. – Budżet UE ma prowadzić do większej spójności społecznej, ekonomicznej i terytorialnej, to najlepszy sposób na wyjście z ubóstwa w wielu krajach UE – odpowiada Mikołaj Dowgielewicz, pełnomocnik rządu ds. prezydencji.
Szczecin z żaglowcami, Poznań na niebiesko, Śląsk z toastem
Miasta przygotowały liczne atrakcje z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. W piątek w stolicy odbędzie się wielkie widowisko muzyczne „Tu Warszawa". Na trzech scenach zabrzmią najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów. Zostaną pokazane oryginalne impresje filmowe oraz odbędzie się spektakularny pokaz sztucznych ogni wokół Pałacu Kultury. Wcześniej, bo w nocy z czwartku na piątek, prezydencję witał Szczecin. W typowo morskiej atmosferze, z zacumowanymi przy Wałach Chrobrego wielkimi polskimi żaglowcami: „Darem Młodzieży", „Zawiszą Czarnym" i wyremontowanym już „Fryderykiem Chopinem", zaczął się koncert „Polska przewodzi. Szczecin gra". W Poznaniu przygotowano niebieskie iluminacje ratusza, Teatru Wielkiego i wieży Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kraków prezydencję zainauguruje 2 lipca na Rynku Głównym. W samo południe odegrana zostanie „Oda do radości", a Starym Miastem przejadą zabytkowe samochody. Z kolei w centralnych punktach miast województwa śląskiego w piątek wieczorem wzniesiony zostanie toast za polską prezydencję. Dzień później w chorzowskim parku zaplanowano Euro Piknik z minimaratonem na dystansie 10 km i grą terenową.