Polski internauta jest zdolny

93 proc. ludzi w wieku 16 - 24 lata jest aktywnych w sieci. To oni najmocniej uczestniczą w ostatnich protestach

Publikacja: 24.01.2012 20:33

Polski internauta jest zdolny

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Młodzi, lepiej wykształceni i bardziej zaangażowani w życie społeczne i kulturalne. Do niedawna w większości wyborcy Platformy - taki jest portret najbardziej zaangażowanych internautów. To oni w większości protestują przeciwko podpisaniu przez Polskę ACTA.

- To środowisko bardzo szerokie. Wystarczy podkreślić, że na Facebooku, z którego zdecydowana większość z nich korzysta, pod protestem przeciwko porozumieniu ACTA podpisało się już ponad 400 tys. osób - mówi "Rz" dr Dominik Batorski, socjolog Internetu z Uniwersytetu Warszawskiego. - Stało się to raptem w ciągu kilku dni. To rekord w historii polskiego Facebooka. Pokazuje, że jest to grupa wyjątkowo mobilna - zauważa.

Jak wynika z diagnozy społecznej 2011 r., korzystanie z sieci w Polsce ma przede wszystkim związek z wiekiem. Najliczniejsza grupa polskich internautów to ludzie młodzi - między 16. a 24. rokiem życia. Surfuje aż 93,1 proc. z nich. Dla porównania do Internetu zagląda tylko 29 proc. 50-latków i niewiele ponad 10 proc. 60-latków.

- Zupełnie inne są też zainteresowania młodych i starszych internautów. Ci drudzy korzystają głównie z serwisów informacyjnych i najpopularniejszych portali - mówi dr Batorski. - Młodzi internauci sięgają znacznie głębiej. Częściej wchodzą w rozmaite blogi i fora internetowe. Znacznie częściej są też aktywnymi, a nie tylko biernymi użytkownikami. Sami tworzą materiały, które zamieszczają w sieci.

Nie bez znaczenia jest również wykształcenie. Od sieci nie stronią ci, którzy skończyli studia (88,6 proc). Natomiast tylko co dziesiąty badany mający wykształcenie podstawowe ma kontakt z Internetem.

Nieco częściej z sieci korzystają mężczyźni (62 proc.) niż kobiety (58,1 proc.), jednak ze względu na większą liczbę kobiet w społeczeństwie, to ich jest więcej wśród internautów.

Jak wynika z diagnozy, korzystanie z Internetu ma też przełożenie na osobistą sytuację na rynku pracy. Ci, którzy korzystają z sieci, rzadziej tracą pracę i częściej ją znajdują. Częściej też podnoszą swoje kwalifikacje i częściej awansują. Chętniej też uczestniczą w życiu kulturalnym i społecznym.

Internauci deklarują też wyższą frekwencję wyborczą. - Do tej pory wśród najbardziej aktywnych internautów największym poparciem cieszyła się Platforma - mówi dr Dominik Batorski. - Zobaczymy, na ile obecne protesty zmienią tę sytuację.

Kraj
Relacje, które rozwijają biznes. Co daje networking na Infoshare 2025?
Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku