- Tzw. częściowa emerytura dla tych osób w wysokości od 30 do 50 proc. pełnego świadczenia.
- Brak zgody na rekompensaty dla matek, chociaż PO nie opowiedziała się zdecydowanie przeciwko temu pomysłowi.
- Brak zgody na obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet, które wychowują dzieci.
POMYSŁY PSL
- Reforma w dwóch etapach: najpierw wydłużenie wieku emerytalnego do 2020 r. o dwa lata dla każdej płci. Kolejny etap reformy przeprowadziłby następny rząd.
- Częściowe emerytury dla kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia pod warunkiem wypłaty rekompensat dla matek, których kapitał emerytalny nie wystarcza na wypłatę minimalnego świadczenia.
- Emerytura w wysokości pełnego świadczenia dla osób tracących pracę tuż przed osiągnięciem wieku emerytalnego bądź rezygnujących z niej.
- Rekompensaty dla matek za niższe składki w okresie urlopu wychowawczego i w przyszłości dopłaty do składek dla kobiet na urlopie wychowawczym.
- Obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet za urodzenie dzieci – o trzy lata za każde dziecko.
—jcs
Paweł Piskorski, winiety i afera gruntowa dzieliły koalicjantów
Koalicja AWS – UW
– 6 czerwca 2000 r. oficjalnie rozpadła się koalicja Akcji Wyborczej Solidarność i Unii Wolności. Bezpośrednią przyczyną był wewnętrzny konflikt o prezydenta Warszawy i polityka UW Pawła Piskorskiego. Jego reelekcja w lutym 2000 r. nie powiodła się, bo zabrakło jednego głosu ze strony AWS. UW zawarła wówczas umowę z SLD i przeforsowała jego kandydaturę, przy okazji wybierając nowego burmistrza gminy Warszawa-Centrum. To spotkało się z ostrą reakcją wojewody mazowieckiego z AWS, który zaskarżył decyzję o wyborze burmistrza do NSA. Do tarć w koalicji dochodziło już wcześniej. Np. w październiku 1999 r. UW głosowała przeciw ustawie dekomunizacyjnej forsowanej przez AWS.
Koalicja SLD – UP – PSL
– ówczesny premier Leszek Miller usunął 1 marca 2003 r. z koalicji PSL, po tym jak zagłosowało przeciw przygotowanej przez SLD ustawie o winietach drogowych. Nieoficjalnie mówiło się, że za poparcie tej ustawy PSL zażądało od Sojuszu zbyt wiele. Ludowcy chcieli przeforsowania swojej ustawy o biopaliwach i dwóch nowych stanowisk wiceministrów. Zrywając tę koalicję, Miller oznajmił: – Nie jestem i nie będę niczyim zakładnikiem.
Koalicja PiS – Samoobrona – LPR
– 9 lipca 2007 r. premier Jarosław Kaczyński odwołał z funkcji wicepremiera i ministra rolnictwa lidera Samoobrony Andrzeja Leppera w związku z pojawiającymi się pod jego adresem podejrzeniami o udział w tzw. aferze gruntowej oraz po akcji CBA w resorcie rolnictwa. Biuro zatrzymało pod zarzutem płatnej protekcji m.in. współpracownika Leppera Piotra Rybę. Ponadmiesięczny spór między PiS a Samoobroną i LPR w kwestii oceny akcji CBA zakończył się 13 sierpnia 2007 r., gdy Jarosław Kaczyński zerwał koalicję i odwołał z rządu wszystkich ministrów z LPR i Samoobrony.
—ag