300 uczestnikom, m.in. z Polski, Niemiec, Szwecji, Włoch, Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, przez dwa dni obrad udało się dość gruntownie zdiagnozować kondycję samorządów. – Nasze samorządy mają się czym szczycić, bo na tym polu polskie reformy były bardzo udane – mówił, otwierając Forum, Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Podkreślał, że z czasem zyskują one dojrzałość finansową i organizacyjną, które powodują, że są one w stanie rozwiązywać coraz większe problemy gospodarcze i ustrojowe.
Według uczestników forum największym problemem samorządów jest nowa reguła wydatkowa (ograniczająca samorządom możliwość zadłużania się) i nowe ramy finansowe w ramach strategii Europa 2020. W tym kontekście forum próbowało zdefiniować takie modele działań, które w kryzysie pozwoliłyby utrzymać zarówno wzrost, jak i rozwój gospodarczy. Wśród nich m.in. tzw. inteligentna specjalizacja, jako część nowej strategii rozwoju regionalnego (poprzez m.in. międzynarodową współpracę w ramach Regionu Morza Bałtyckiego), integracja w ramach Partnerstwa Wschodniego, bezpośrednie inwestycje zagraniczne, dyscyplina finansowa oraz konsolidacja samorządów terytorialnych.
Organizatorami forum są Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Szczecina, Uniwersytet Szczeciński i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patronem honorowym był Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej. Patronem medialnym konferencji była „Rz".
Podczas forum przyznano Polsko-Niemiecką Nagrodę Samorządową pięciu gminom, w tym dwóm polskim: zachodniopomorskiemu Barlinkowi i wielkopolskim Pobiedziskom.