Wykradzione w sieci dane 450 „faszystów" ktoś umieścił w portalu www.Antifa.bzzz.net w styczniu. Zachęcał do „podjęcia działań wymierzonych w te osoby".
Sprawę zaczęli wyjaśniać śledczy z warszawskiego Mokotowa. Bezskutecznie. – Badaliśmy dwa wątki. Po pierwsze, staraliśmy się ustalić, kto publicznie nawoływał do występku na osobach, których nazwiska znalazły się na tej liście, a drugi dotyczył udostępniania danych osobowych poprzez publikację nazwisk w portalu – mówi Wojciech Sołdaczuk, wiceszef mokotowskiej prokuratury.
Oba wątki teraz umorzono. Prokuratorzy ustalili, że serwer, z którego skorzystali twórcy lewackiej Antify, znajduje się w Teksasie. – A USA nie wykonują wniosków strony polskiej dotyczących ustalenia autora wpisów, powołując się na zapisy swojej konstytucji o wolności słowa. Więc w tej sytuacji nie mieliśmy możliwości ustalenia autorów listy – tłumaczy prok. Sołdaczuk.
Zauważa, że z tego samego powodu stołeczna prokuratura okręgowa musiała umorzyć postępowanie w sprawie strony Red Watch, na której umieszczano nazwiska „zdrajców rasy".
Decyzja o umorzeniu śledztwa nie jest prawomocna. – Poszkodowani mogą ją zaskarżyć – mówi prok. Sołdaczuk. Podkreśla, że i śledczy mogą wrócić do sprawy, jeśli pojawi się nowy wątek. – Ona przedawni się dopiero w 2017 r. – tłumaczy.