Związki zawodowe, które pod koniec czerwca demonstracyjnie wyszły z posiedzenia Komisji Trójstronnej, teraz chcą wypracować wspólne propozycje zmian jej funkcjonowania. – Dialog w takim kształcie jak obecnie nie ma sensu – twierdzą liderzy trzech central związkowych. Zapowiadają, że do stołu wrócą dopiero, gdy będą mieli pewność, że ich głos został wysłuchany. I chcą wspólnie wypracować model jej zmiany.
10 października w Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie odbędzie się debata, w czasie której związkowcy i zaproszeni eksperci będą starali się odpowiedzieć na pytanie, jak należałoby zreformować Komisję Trójstronną.
– Zaproszenie wysłaliśmy do czterech byłych przewodniczących Komisji: Anny Kalaty, Waldemara Pawlaka, Longina Komołowskiego i Jerzego Hausnera. Gościem specjalnym będzie żona Andrzeja Bączkowskiego – mówi Anna Grabowska z Forum Związków Zawodowych, który odpowiada za zorganizowanie konferencji. – Ustnie wszyscy potwierdzili swój udział, ale na oficjalne potwierdzenie czekamy do czwartku – dodaje Grabowska.
Związkowcy odmawiają zaproszenia na debatę o dialogu ministra pracy
Związkowcy na debatę zaprosili także ekspertów. Obecny będzie m.in. prof. Kazimierz Frieske, który wygłosi wykład inaugurujący, prof. Juliusz Gardawski, jeden z ekspertów pracujących w Komisji Trójstronnej i dr Marek Pliszkiewicz z Akademii Ekonomicznej w Katowicach, który zajmuje się analizą dialogu społecznego w Polsce. – Zależało nam na obecności ekspertów i osób, które wiedzą, jak pracuje się w Komisji, bo chcemy wypracować nowy model działania tej instytucji – mówi Grabowska.