Decyzję o jej przyznaniu, w dowód uznania za liczne istotne osiągnięcia promujące i wzmacniające na różnych polach pozycję naszego kraju na świecie, podjął jeszcze poprzedni minister Radosław Sikorski.
- Traktuję to odznaczenie jako szczególne wyróżnienie - powiedział Pałkiewicz. - Jestem dumny, że przyszło mi dobrze reprezentować nasz kraj na różnych szerokościach globu i mam dużą satysfakcję z faktu, że mogłem wnieść małą cegiełkę do budowy sukcesów odrodzonej Polski.
Pałkiewicz, wybitny podróżnik, odkrywca źródła Amazonki, mieszka trochę we Włoszech, trochę w Polsce. Jego ubiegłoroczna wyprawa „Szlakiem polskich badaczy Syberii" zadbała o polskie dziedzictwo narodowe za Uralem, przypomniała o chlubnych polskich kartach w dziejach badawczo-odkrywczych. Przy okazji podjął on wywołujący emocje temat normalizacji stosunków dobrosąsiedzkich oraz budowy mocniejszych więzi międzyludzkich. Dzięki jego zaangażowaniu Kraina Wielkich Jezior mazurskich została uznana w światowym plebiscycie „7 Nowych Cudów Natury" za najpiękniejszy region Europy, a w globalnej konfrontacji (477 konkurentów) znalazła się w drugiej siódemce unikatowych klejnotów, prześcigając takie turystyczne perły jak Malediwy, Galapagos czy Wielki Kanion Kolorado.
Jest powszechnie uznawanym autorytetem w dziedzinie przetrwania, w 1975 roku pokonał Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. Angażował się w ratowanie zdrowia naszej planety. W 1994 roku kierował na Syberii międzynarodową Misją ekologiczną kosmonautów (patronat prezydenta Borysa Jelcyna) przeciwko agresji człowieka w integralność przyrody. Niedawno Pałkiewicz znalazł się na czwartym miejscu w rankingu (wg magazynu Press) polskich autorów książek, którzy mają na koncie najwięcej przekładów swojej twórczości. Z okazji odsłonięcie obelisku z tablicą upamiętniającą odkrycie przez niego źródła Amazonki, minister kultury Bogdan Zdrojewski napisał, że „to było dokonanie szczególne w globalnym wymiarze, dobitnie podkreślające rolę jaką odgrywała i wciąż odgrywa Polska na mapie świata".
W szerokiej aktywności na polu promocji wizerunku Polski na świecie, znajdują się także spotkania autorskie, np. w maju ubiegłego roku w Szanghaju, wśród przybyłych gości ze świata kultury, turystyki, mediów, zarejestrowano 26 narodowości. Za "wybitny dorobek w promocji człowieka i zaangażowanie w pracę charytatywną oraz edukacyjno-wychowawczą" został uhonorowany przez papieża Benedykta XVI krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża). Z rekomendacji Thora Heyerdahla, w 1994 roku elitarne Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło go do swojego grona.