Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 04.08.2015 15:07 Publikacja: 03.08.2015 21:00
Stanisław Karczewski
Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki
"Rzeczpospolita": Przyjaźnił się pan z Ewą Kopacz. Co się stało, że ta znajomość dobiegła końca?
Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu, szef sztabu wyborczego PiS: Przyjaźń to za dużo powiedziane, byliśmy dobrymi znajomymi. Ewa Kopacz była szefową zakładu opieki zdrowotnej w Szydłowcu, a ja dyrektorem szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą. Współpracowaliśmy i mieliśmy wspólne przedsięwzięcia. Współpraca układała nam się całkiem nieźle. Kiedy Ewa Kopacz została ministrem zdrowia w rządzie Donalda Tuska, poszedłem do niej z prośbą o wsparcie dla inicjatywny budowy miasteczka filmowego w Nowym Mieście nad Pilicą. Były na ten projekt zagwarantowane pieniądze w środkach indykatywnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Okazało się, że minister Zdrojewski jest przeciwny projektowi. W przerwie białego szczytu Ewa Kopacz przedstawiła mnie Donaldowi Tuskowi jako swojego „byłego przyjaciela".
Zabolało?
Zdziwiło. Tak nie przedstawia się kogoś, z kim się ma dobre relacje. W kuluarach minister Kopacz obiecała pomoc. Dwa miesiące później, podczas następnego spotkania, najpierw powiedziała mi, że w ustawie restrukturyzacja szpitali będzie obligatoryjna a nie fakultatywna. Utkwiło mi to w pamięci, bo Ewa Kopacz powiedziała z sarkazmem: „Prezydent Kaczyński i tak to zawetuje". Dowiedziałem się, że ustawa została napisana po to, żeby prezydent Kaczyński ją zawetował. Kiedy zapytałem przy okazji, co z miasteczkiem filmowym, pani minister ze zdziwieniem i uśmiechem powiedziała: „Oj, niestety zapomniałam". Kiedy pytałem wielu polityków PO, dlaczego do wsparcia regionalnej inicjatywny nie doszło, byli zaskoczeni. W tej sprawie współpracowałem z politykami PO, np. z senatorem Andrzejem Łuczyckim. Wcześniej jeszcze współpracowaliśmy, wierząc, że dojdzie do koalicji PO–PiS.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
„Jak zmieniła się Pana/Pani ocena Karola Nawrockiego po tym, jak został on kandydatem na prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości?” - zapytaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Nawet ja należę do osób, które uważają, że politycy powinni podlegać surowszej odpowiedzialności z racji tego, że dysponują środkami publicznymi, zajmują stanowiska w imieniu narodu - powiedział w rozmowie z TVN24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tobiasz Bocheński.
Mimo że dwie największe partie – Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość – zyskują poparcie, to dystans pomiędzy nimi się zmniejsza – wskazuje nowy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Głosy młodych Polaków doprowadziły przed rokiem do tego, że powstał rząd Donalda Tuska. Dziś młodzi wyborcy nie są już tak entuzjastycznie nastawieni do Koalicji Obywatelskiej – pokazuje badanie, którego wyniki poznała „Rzeczpospolita”.
Oczekiwanie szybkich zmian po rządzie 15 października byłoby naiwnością. W rok nie udało się zrobić wiele, ale też nie udało się wiele zepsuć. Po ośmiu latach rządów PiS powrót Polski na demokratyczną ścieżkę jest ważny. Ale Polacy demokracją chleba sobie nie posmarują.
W idealnym świecie PKW powinna podporządkować się decyzji SN i wydać nową uchwałę o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS oraz odblokować środki, którymi dysponuje minister finansów. Jednak w logice wadliwości KRS jest inaczej. Decyzję podjęli ludzie zależni od polityków i w ich interesie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas