Masz smartfona? Możesz pomóc w badaniu kosmosu

Każdy posiadacz smartfona może przyczynić się do badania wysokoenergetycznego pierwotnego promieniowania kosmicznego. Wystarczy zarejestrować się na stronie: crayfis.io.

Aktualizacja: 25.01.2018 05:42 Publikacja: 25.01.2018 05:39

Masz smartfona? Możesz pomóc w badaniu kosmosu

Foto: A. Chantelauze, S. Staffi, L. Bret

tn

Z przestrzeni kosmicznej do atmosfery ziemskiej stale dociera promieniowanie kosmiczne -  w tym m.in. wysokoenergetyczne cząstki pierwotnego promieniowania kosmicznego. Te ostatnie to zwykle protony lub kwanty promieniowania gamma, o energii przekraczającej 1018 eV. Promieniowanie takie jest emitowane przez supernowe i czarne dziury. Gdy cząstka, poruszająca się w próżni z prędkością bliską prędkości światła, dotrze do atmosfery Ziemi, może stworzyć wielki pęk atmosferyczny czyli kaskady cząstek wtórnych o mniejszej energii.

Trudności pomiarowe powodują, że wiedza o tych zjawiskach jest ograniczona. Urządzenie o powierzchni 1m kwadratowego może wykryć wydarzenie, jakim jest uderzenie cząstki o wielkiej energii, raz na 100 lat. Aby badanie było kompletne, potrzebny jest przyrząd o powierzchni średniej wielkości kraju europejskiego.

Naukowcy z rosyjskiego Laboratorium Metod Analizy Dużych Danych Wyższej Szkoły Ekonomicznej stworzyli projekt, CRAYFIS, proponują wykorzystanie rozproszonej sieci telefonii komórkowej do wykrywania promieni kosmicznych o bardzo wysokiej energii. W tym celu opracowali algorytm używający sieci neuronowych, który może posłużyć się kamerami smartfonów do zarejestrowania mionów tworzących wielkie pęki atmosferyczne.

Wolontariusze biorący udział w projekcie, proszeni są o zainstalowanie oprogramowania i pozostawienia włączonych telefonów na noc. W tym czasie obrazy są analizowane, a dane wysyłane do serwera. Ten odseparowuje zarejestrowane ścieżki mionów od wszystkich innych.

Naukowcy spodziewają się, że interesujące ich zjawisko zostanie zarejestrowane na mniej niż jednym zdjęciu na pięćset, dlatego też im więcej osób zaangażuje się w projekt, tym więcej wiarygodnych danych zarejestruje serwer i tym więcej informacji zyskamy.

Badacze mają nadzieję, że jeśli projekt odniesie sukces, uzyskane informacje umożliwią astrofizykom na całym świecie wyjaśnienie, skąd bierze się promieniowanie kosmiczne o bardzo wysokiej energii i pozwoli na badania dotyczące ich właściwości.

Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców