Meteoryt starszy od Ziemi znaleziony na Saharze

Na Saharze w okolicach algierskiego miasta Adrar znaleziono meteoryt z czasów "wczesnego dzieciństwa Układu Słonecznego". Jest fragmentem protoplanety sprzed 4,5 miliarda lat.

Aktualizacja: 10.03.2021 14:58 Publikacja: 10.03.2021 14:16

Meteoryt starszy od Ziemi znaleziony na Saharze

Foto: Stock Adobe

amk

Fragmenty meteorytu zostały znalezione na Saharze w maju 2020 roku.

EC002, bo tak go nazwano od miejsca lądowania - Erg Szasz (ang. Erg Chech), jest uważany za najstarszy znany fragment skorupy magmowej, jaki kiedykolwiek znaleziono.

Naukowcy szacują, że meteoryt jest fragmentem protoplanety, pochodzącej z czasów, gdy kształtował się Układ Słoneczny.

Ciało macierzyste, "rodzic meteorytu" pochodzi najprawdopodobniej sprzed 4,5 miliarda lat. Najstarszy meteoryt magmowy, jaki dotychczas znaleziono, jest od niego o 1,2 mln lat młodszy, zaś Ziemia zaczęła się wyłaniać kilka milionów lat po uformowaniu się tych skał.

Oprócz wieku EC 002 wyróżnia się również niezwykłym składem. Meteoryt zbudowany jest bowiem w 58 proc. z dwutlenku krzemu, co sugeruje, że jego macierzyste ciało miało skorupę ze skały andezytowej, różniącej się od bazaltu, bardziej znanego materiału magmowego, który jest powszechny w obszarach aktywnych wulkanicznie na Ziemi.

Naukowcy pod kierunkiem Jean-Alix Barrata, profesora geochemii na Uniwersytecie Zachodniej Bretanii we Francji, uważają, że takie andezytowe skorupy występowały na asteroidach i protoplanetach we wczesnych dniach Układu Słonecznego, ale miliardy lat później stały się niezwykle rzadkie.

Starożytne protoplanety albo zostały włączone do większych ciał, takich jak Ziemia, lub zostały rozerwane na części przez zderzenia z innymi skałami w burzliwym okresie kształtowania się Układu Słonecznego.

Większość ich szczątków albo zostało zniszczonych, albo stało się głębokimi warstwami rosnących planet skalistych. Sprawia to, że odkrycie meteorytów pochodzących z pierwotnych skorup protoplanet jest wyjątkowym zjawiskiem - stwierdzili naukowcy.

Kosmos
Przełom w badaniach nad Marsem? Na Czerwonej Planecie mógł kiedyś padać deszcz i śnieg
Kosmos
Na odległej planecie istnieje życie? Badacze mówią o przełomie: To najsilniejszy dowód
Kosmos
Nowa, „zielona” kometa na niebie. Wiadomo, kiedy będzie najlepiej widoczna
Kosmos
W Drodze Mlecznej odkryto układ dwóch białych karłów. Obiekty są skazane na zderzenie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Kosmos
Pochodzenie i kształt asteroidy, która miała uderzyć w Ziemię, zaskoczyły naukowców