To skały, które mogły powstać w wyniku przemiany materii żywych organizmów miliardy lat temu. Badacze odkryli je w dolinie Nili Fossae. Skały mają tam 3,5 – 4 mld lat. Informacje na ten temat przynosi najnowsze wydanie magazynu „Earth and Planetary Science Letters”. Zespół pod kierunkiem dr. Adriana Browna z Search for Extraterrestrial Intelligence Institute (SETI) przeanalizował dane dostarczone przez instrument Crism sondy Mars Reconnaissance Orbiter.

Badacze zauważyli, że skały z Marsa przypominają składem i formą archaiczny kraton Pilbara, z północno-zachodniej Australii liczący sobie ok. 3,5 mld lat. Jest to część tarczy australijskiej, jeden z najstarszych fragmentów skorupy kontynentalnej na Ziemi.

Znajdują się tam najstarsze stromatolity. Są to skały uformowane z cienkich warstewek węglanu wapnia wytrąconego z wody morskiej jako efekt uboczny życia sinic.

– Te organizmy ukształtowały skały. Nie mogły powstać w procesach geologicznych – powiedział dr Brown BBC News.

W Nili Fossae uczeni dopatrzyli się podobnych tworów. – Skoro na Ziemi skały są pozostałością po żywych organizmach, równie dobrze mogło tak się stać na Marsie – przekonuje dr Brown. – To tłumaczyłoby podobieństwo struktur skalnych na Marsie i na Ziemi.