Są to bliźniacze sondy ARTEMIS. Pierwsza od 27 czerwca obiega już Księżyc, po orbicie wokół równika. Druga, która dotrze w pobliże Srebrnego Globu 17 lipca, będzie krążyć w przeciwnym kierunku.
– Mając na orbicie dwa statki kosmiczne poruszające się w przeciwnych kierunkach, możemy uzyskać pełny trójwymiarowy obraz i strukturę pola magnetycznego w pobliżu Księżyca i na jego powierzchni – powiedział prof. Vassilis Angelopoulos z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, główny badacz misji. – Mamy nadzieję, że pomiary te mogą nam wiele powiedzieć o właściwościach powierzchni, z których możemy wyciągnąć wnioski o powstaniu i ewolucji globu przez miliardy lat.
Recykling
NASA skierowała na orbitę Księżyca dwa z pięciu satelitów THEMIS do badania oddziaływania magnetycznego Słońca, które w 2010 zakończyły pracę. Agencja nową misję nazwała ARTEMIS – to w mitologii greckiej imię bogini łowów, a w nomenklaturze NASA skrót od: „Acceleration, Reconnection, Turbulence and Electrodynamics of the Moon's Interaction with the Sun".
– To są najlepiej wyposażone w instrumenty sondy, jakie kiedykolwiek poleciały na Księżyc – podkreśla David Sibeck, naukowiec misji THEMIS i ARTEMIS z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda (GSFC) w stanie Maryland. – Po raz pierwszy w historii badań kosmicznych mamy możliwość uzyskania perspektywy Srebrnego Globu z dwóch punktów widzenia. Badania te będą głównym elementem naszego ogólnego programu księżycowego.
Trudny manewr sprowadzania satelitów na orbitę Srebrnego Globu prowadzą inżynierowie ze Space Science Laboratory (SSL) Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. To centrum kontroli prowadziło misję wszystkich satelitów THEMIS.