Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, sonda zostanie wystrzelona na orbitę w czwartek, 9 lutego z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelita jest dziełem studentów z Politechniki Warszawskiej, którym pomagali specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Realizacja pomysłu była możliwa m.in. dzięki środkom z programu przygotowującego Polskę do członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Choć Polacy mają na koncie współpracę przy kilkudziesięciu sondach kosmicznych, PW Sat jest pierwszym zbudowanym własnymi siłami. W tym roku na orbitę ma polecieć jeszcze naukowy „Lem".

PW Sat waży niecały kilogram i ma kształt kostki o boku 10 centymetrów. Na orbicie rozłoży się na długość około metra. „Ogon" posłuży do kontrolowanego zejścia z orbity i zniszczenia obiektu. W ten sposób Polacy chcą przetestować nowatorski system oczyszczania przestrzeni kosmicznej ze „śmieci".

Sonda zostanie wystrzelona na orbitę na pokładzie rakiety Vega. To jeszcze jeden debiut – będzie to bowiem pierwszy start tej konstrukcji. Obok polskiego satelity na jej pokładzie znajdzie się jeszcze sześć innych zbudowanych na europejskich uczelniach.