W dorocznym raporcie Departamentu Obrony dla Kongresu specjaliści piszą: „Chiny zbudowały ogromną infrastrukturę służącą do budowy, wysyłania i kontroli satelitów". Autorzy raportu zwracają uwagę na rosnące zagrożenie ze strony broni laserowej, nad którą pracują Chińczycy. Skłoniło to administrację prezydenta Obamy do przeznaczenia na ochronę amerykańskich wojskowych i rozpoznawczych satelitów dodatkowych 5 mld dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Od października 2014 roku Chiny wysłały na orbitę 16 satelitów. Po raz pierwszy na orbicie znalazł się sprzęt, który jest w stanie fotografować z bardzo wysoką rozdzielczością. Państwo Środka rozwija technologię niszczenia satelitów, mimo oświadczeń na temat wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych. W lipcu 2014 roku nie udało się Chińczykom zniszczenie satelity – w przeciwieństwie do poprzedniej próby z 2007 roku, kiedy satelita pogodowy na orbicie został unicestwiony.

Przykładem nie do końca jasnych intencji Pekinu może być tajemniczy obiekt wysłany w maju 2013 roku, który wystrzelony na pokładzie rakiety balistycznej dotarł na wysokość 30 tys. km. To blisko orbity geostacjonarnej, na której znajduje się większość satelitów telekomunikacyjnych. Po 9,5 godziny obiekt opuścił tę orbitę.

Sposób przeprowadzenia misji (rakieta balistyczna i krótki pobyt na orbicie) świadczy o tym, że nie był to satelita naukowy, ale o przeznaczeniu wojskowym.