Zmiana trajektorii asteroidy przez trafienie jej rakietą to jeden z analizowanych przez naukowców sposobów na uniknięcie katastrofy globalnej w wyniku uderzenia dużej asteroidy w Ziemię.

Pomiędzy 2021 a 2022 roku USA chcą wysłać bezzałogowy pojazd kosmiczny, który ma przechwycić dwie asteroidy znajdujące się względnie blisko Ziemi.

Następnie statek ten ma rozbić się na pokładzie mniejszej z asteroid, aby sprawdzić, jak bardzo zmieni to jej trajektorię. Będzie to pierwsza podjęta przez ludzkość próba zmiany trajektorii ciała niebieskiego.

Tymczasem chińscy naukowcy z Narodowego Centrum Badań Kosmicznych w czasie przeprowadzanych symulacji ustalili, że jednoczesne uderzenie 23 rakiet Długi Marsz 5 w dużą asteroidę może zmienić jej trasę lotu o długość 1,4 raza większą od promienia Ziemi.

Ich obliczenia są oparte o próbę zmiany trajektorii asteroidy Bennu, która orbituje wokół Słońca. Uderzenie tej asteroidy, wielkości Empire State Building (Bennu ma promień długości 262,5 metra) mogłoby doprowadzić do katastrofy na skalę regionalną lub kontynentalną.

Obecne szacunki naukowców wskazują, że jest 1 proc. szans, że asteroida wielkości ok. 100 metrów uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych 100 lat.