Choć Wenus jest podobnej wielkości co Ziemia, to jednak są to dwa różne światy. Temperatura na tej pierwszej planecie wynosi blisko 500 stopni Celsjusza, a nad powierzchnią unoszą się chmury kwasu siarkowego.
Na Wenus nigdy nie było życia podobnego do ziemskiego
W najnowszym badaniu naukowcy z University of Cambridge przeanalizowali dwa scenariusze, dotyczące historii Wenus. Pierwszy z nich zakładał, że w przeszłości panowały tam dużo niższe temperatury, planeta była o wiele bardziej podobna do Ziemi i miała płytkie oceany. Potem jednak doświadczyła niekontrolowanego efektu cieplarnianego i wielkiej zmiany klimatu w okresie wulkanizmu.
Drugi scenariusz zakładał, że Wenus od zawsze była niegościnną planetą. Miała zostać wysuszona już na wczesnym etapie z powodu powolnego krzepnięcia oceanu magmy, którym była pokryta na początku swojego formowania się. Większość zasobów wodnych planety zostało wyczerpanych właśnie w wyniku tego procesu.
Aby sprawdzić, który scenariusz jest bardziej prawdopodobny, naukowcy przeprowadzili analizę atmosfery Wenus. Wykazała ona, że na planecie nigdy nie istniało życie podobne do ziemskiego, a jej wnętrze jest suche. Wyniki nowego badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy.