Dotychczasowy lider, Saturn, z 83 znanymi satelitami spadł w księżycowej klasyfikacji w Układzie Słonecznym na drugie miejsce.
Księżyce Jowisza zostały niedawno dodane do listy zarządzanej przez Minor Planet Center, organizację działającą pod auspicjami Międzynarodowej Unii Astronomicznej - przekazał cytowany przez agencję AP Scott Sheppard z Carnegie Institution, który był członkiem zespołu, który dokonał odkryć. Minor Planet Center odpowiada za zbieranie danych obserwacyjnych małych ciał Układu Słonecznego.
Czytaj więcej
Sonda Mars Reconnaissance Orbiter sfotografowała na Marsie formację geologiczną, której kształt przypomina pysk niedźwiedzia.
Nowe księżyce Jowisza zostały odkryte za pomocą teleskopów znajdujących się na Hawajach i w Chile. Odkryć dokonano w 2021 i 2022 r., niedawno za pomocą kolejnych obserwacji potwierdzono orbity księżyców.
Jak przekazał Sheppard, nowo odkryte księżyce mają rozmiar od 1 do 3 kilometrów. W rozmowie z AP astronom wyraził nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda się zobrazować z bliska jeden z nowo poznanych księżyców, by dzięki temu lepiej poznać ich pochodzenie.
W kwietniu Europejska Agencja Kosmiczna wyśle sondę, która ma zbadać Jowisza i największe lodowe księżyce tej planety. W 2024 r. wysłanie sondy w kierunku Jowisza planuje też NASA.
Zdaniem Shepparda, należy spodziewać się kolejnych odkryć naturalnych satelitów orbitujących zarówno wokół Jowisza, jak i Saturna. Jak zaznaczył naukowiec, wokół obu tych planet krąży mnóstwo małych księżyców, które uważane są za fragmenty większych księżyców, które zderzyły się ze sobą lub z asteroidami. Sytuacja podobnie wygląda w przypadku Urana i Neptuna, jednak planety są na tyle oddalone od Ziemi, że dostrzeżenie niewielkich naturalnych satelitów jest jeszcze większym wyzwaniem.
Do tej pory potwierdzono istnienie 27 księżyców Urana, 14 - Neptuna i 2 - Marsa. Wenus i Merkury nie mają naturalnych satelitów. Ziemia ma jeden księżyc.
Nowo odkryte księżyce Jowisza nie zostały jeszcze nazwane.