Obecnie kometa znajduje się ok. 100 mln km od Ziemi. 12 stycznia znajdzie się najbliżej Słońca, a 1 lutego 2023 roku zbliży się na odległość niespełna 42 mln km do Ziemi - tego dnia będzie najbliżej naszej planety.
Komety są niewielkimi ciałami niebieskimi, które zbliżając się do gwiazdy emitują ze swojej powierzchni gaz i pył, tworzący wokół jądra komety obłok nazywany głową komety lub komą. Materia z głowy komety – pod wpływem promieniowania słonecznego oraz wiatru słonecznego – tworzy także czasem ciągnący się za kometą warkocz. Komety składają się z zamrożonych gazów, pyłu i skał.
Według niektórych astronomów orbita komet C/2022 E3 przypomina otwartą krzywą co oznacza, że obiekt ten może już nigdy nie powrócić do Układu Słonecznego.
Jessica Lee, astronom z Royal Observatory Greenwich w rozmowie z amerykańskim "Newsweekiem" mówi, że nawet jeśli kometa C/2022 E3 znów pojawi się w Układzie Słonecznym, nie zdarzy się to wcześniej niż za 50 tysięcy lat. Lee dodaje, że według niektórych astronomów orbita komety C/2022 E3 jest tak nietypowa, że trudno ją nawet nazwać orbitą - według nich kometa będzie po prostu wciąż poruszać się do przodu.