Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 08.05.2018 14:21 Publikacja: 08.05.2018 14:11
7 zdjęć
ZobaczFoto: Astronika
Cały świat chciałby dostać próbki gruntu zarówno z Czerwonej Planety, jak i innych obiektów kosmicznych takich jak Enceladus i Tytan, księżyców Saturna czy Fobos i Deimos, księżyców Marsa. Może się to udać dzięki polskiej firmie Astronika, której urządzenie Kret HP3 właśnie poleciało na Marsa. Astronika, przy współudziale Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutu Lotnictwa, Instytutu Spawalnictwa, Politechniki Łódzkiej i Politechniki Warszawskiej, stworzyła urządzenie wbijające, które ma za zadanie umieścić w gruncie planety, na głębokości 5m, próbnik do pomiaru strumienia ciepła płynącego z wnętrza globu. Próbnik ten jest jednym z trzech głównych urządzeń, które zabierze ze sobą misja InSight. Na powierzchni planety umieści go bezzałogowy lądownik.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Załoga misji Axiom-4, do której należy Sławosz Uznański-Wiśniewski, po kilkunastu dniach przebywania na Międzyna...
Załoga misji Axiom-4, do której należy polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, wróci 14 lipca na Ziemię z...
Na celowniku astronomów znalazł się kosmiczny obiekt, który budzi więcej pytań niż odpowiedzi. Galaktyka, której...
Teleskop badawczy ATLAS wykrył obiekt międzygwiezdny, który wleciał do naszego Układu Słonecznego. Obecnie kieru...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
W 2032 r. asteroida 2024 YR4, nazywana „zabójcą miast”, może uderzyć w Księżyc powodując spektakularny deszcz me...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas