Sporządzili je na podstawie obrazów uzyskanych przez orbitalne obserwatorium Swift. – To najdokładniejsze zdjęcia całej galaktyki, jakie kiedykolwiek zostały wykonane – powiedział Stefan Immler z Goddard Space Flight Center NASA.
Galaktyka Trójkąta jest 33. obiektem opisanym w katalogu Messiera. Stąd znana jest także jako Messier 33. Położona w gwiazdozbiorze Trójkąta Messier 33 jest drugą pod względem jasności po Galaktyce Andromedy. Oddalona jest od Ziemi o 2,9 miliona lat świetlnych. Przez astronomów zaliczana jest do Lokalnej Grupy Galaktyk, do której należy Droga Mleczna, a także Galaktyka Andromedy, która w katalogu Messiera ma numer 31.
Po nałożeniu na siebie zdjęć powstał obraz galaktyki tak dokładny jak nigdy dotąd
Średnica spiralnej Galaktyki Trójkąta wynosi 50 – 60 tys. lat świetlnych, mniej więcej połowę średnicy Drogi Mlecznej, ale jej masa wynosi zaledwie jedną dziesiątą masy naszej galaktyki.
Ultraviolet/Optical Telescope (UVOT) zainstalowany na pokładzie sondy wykonywał zdjęcia między 23 grudnia 2007 a 4 stycznia 2008 roku z użyciem trzech różnych filtrów ultrafioletowych. Obrazy złożone zostały z 39 zdjęć o łącznym czasie ekspozycji ponad 11 godzin. Po nałożeniu na siebie pojedynczych zdjęć powstał obraz całej galaktyki tak ostry i dokładny jak nigdy dotąd. W jej centrum uczeni dostrzegli gromady gwiazd, które powstały z tej samej materii, oraz obłoki gazu formujących się gwiazd i zagęszczenia wokół jądra galaktyki.