Odkryty glob jest niewiele ponad cztery lata świetlne od nas. Obiega gwiazdę w odległości sześciu milionów kilometrów, znacznie bliżej niż Merkury Słońce. Informację o odkryciu przynosi dzisiejsze wydanie magazynu „Nature".
– To pierwsza planeta o masie podobnej do ziemskiej, znaleziona wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Krąży bardzo blisko swojej gwiazdy i na pewno jest zbyt gorąca dla życia takiego, jakie znamy – wyjaśnia Stéphane Udry z Obserwatorium Genewskiego, współautor pracy w „Nature" i członek zespołu badaczy.
Alfa Centauri jest jednym z najjaśniejszych punktów nieba południowego i zarazem jednym z najbliższych od nas układów gwiazd – leży zaledwie 4,3 roku świetlnego od Ziemi. Jest to gwiazda potrójna, składa się z dwóch gwiazd podobnych do Słońca, okrążających się nawzajem w bliskiej odległości. Astronomowie oznaczyli je jako Alfa Centauri A oraz B. Trzecia gwiazda jest dość odległa od dwóch pozostałych – to czerwony karzeł znany jako Proxima Centauri. Znajduje się nieco bliżej Ziemi niż obie większe i jest najbliższą nam gwiazdą.
Kołysanie gwiazdą
Astronomowie od dawna poszukiwali najbliższych planet poza Układem Słonecznym, ale poszukiwania dopiero teraz przyniosły rezultaty. Planetę wykryto za pomocą instrumentu HARPS, 3,6-metrowego teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego La Silla w Chile.