Dowodów na istnienie zbiornika wodnego dostarczył amerykański łazik Curiosity. Znalazł je w skałach osadowych w miejscu nazwanym Yellowknife Bay w kraterze Gale w pobliżu marsjańskiego równika. Zostały utworzone z bardzo drobnych ziarenek zalegających niegdyś warstwa po warstwie w stojącej wodzie.
Naukowcy z zespołu Mars Science Laboratory (MSL) analizujący wyniki eksperymentów prowadzonych przez Curiosity ogłosili te rewelacje podczas dorocznego spotkania American Geophysical Union i opublikowali w internetowym wydaniu magazynu „Science".
3,6 miliarda lat temu do krateru Gale spływała woda z okolicznych wzgórz
Osady, które zbadał Curiosity – według badaczy z MSL – to dowód, że ok. 3,6 miliarda lat temu do Krateru Gale spływała świeża woda z okolicznych wzgórz. Naukowcy uważają, że jezioro istniało co najmniej dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy lat.
Badania wykazały, że jezioro było spokojne, stosunkowo mało zasolone. Instrumenty Curiosity potwierdziły obecność w wodzie kluczowych pierwiastków dla życia, takich jak węgiel wodór, tlen, azot i siarka oraz fosfor. Według naukowców świadczy to o istnieniu sprzyjającego środowiska dla prymitywnych mikroorganizmów – prokariontów. Na Ziemi w większości są to organizmy jednokomórkowe, niezawierające jądra oraz organelli.