Badacze odkryli także, że glob o średnicy 500 km ma skaliste jądro, a woda wzbogacona jest o złożone związki chemiczne.
Włoscy i amerykańscy naukowcy potwierdzili obecność oceanu na podstawie analizy sił grawitacyjnych i kształtu powierzchni skorupy lodowej. Piszą o tym w dzisiejszym wydaniu magazynu „Science". Zespołem badaczy kierował prof. Luciano Iess z Sapienza Università di Roma.
W 2005 roku sonda kosmiczna Cassini-Huygens, wspólny projekt NASA, ESA i Włoskiej Agencji Kosmicznej, przesłała zdjęcia Enceladusa. Naukowców zdziwiły pióropusze pary wodnej i pęknięcia w skorupie lodowej, które przypominały tygrysie paski. Naukowcy postawili hipotezę, że pod powierzchnią może znajdować się płynąca woda.
– Wiemy, że pióropusze na powierzchni globu zawierają solankę wzbogaconą o związki organiczne, podstawowe składniki żywych organizmów – powiedziała Linda Spilker z Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) NASA.
Pomiary grawitacji dokonane przez sondę Cassini pozwoliły potwierdzić istnienie zbiornika wodnego w okolicy bieguna południowego. Badacze zbierali dane podczas trzech przelotów sondy Cassini w sąsiedztwie Enceladusa pomiędzy kwietniem 2010 a majem 2012 roku.