Aktualizacja: 26.04.2015 10:20 Publikacja: 25.04.2015 21:03
Foto: YouTube
Ta symfonia śmiało może konkurować z eksperymentalną muzyką współczesną. Dźwięki syren zwielokrotnione przez echo może dać słuchaczowi niepowtarzalne przeżycia.
We wszechświecie nikt nie usłyszy żadnego głosu, bo poza planetami i gwiazdami panują tam warunki zbliżone do próżni. Ale NASA dowodzi, że to miejsce dość hałaśliwe pod warunkiem, że ma się klucz do słuchania. Dowodzą tego nagrania NASA udostępnione już na poczatku lat 90.
Już niebawem nad Polską będziemy mieli szansę zobaczyć niecodzienne zjawisko, jakim jest częściowe zaćmienie Słońca. Kiedy dokładnie będzie można je zaobserwować?
Dwa niezależne zespoły naukowców odkryły tlen w najodleglejszej znanej nam galaktyce – JADES-GS-z14-0. Badacze dokonali tego dzięki danym pochodzącym z umieszczonego w kosmosie teleskopu Jamesa Webba oraz pracy teleskopu ALMA zlokalizowanego na pustyni Atacama w Chile. To odkrycie może zmienić nasze myślenie na temat tego, w jakim tempie we wczesnym wszechświecie powstawały nowe galaktyki.
Supernowe, czyli potężne eksplozje gwiazd, mogły doprowadzić do dwóch masowych wymierań na Ziemi. Taką hipotezę, na podstawie ostatnich badań, przedstawili astronomowie z Keele University w Wielkiej Brytanii.
NASA i firma Firefly Aerospace opublikowały zdjęcia wykonane na Księżycu przez lądownik Blue Ghost. Fotografie są nie tylko piękne – mają również wartość naukową. Mogą posłużyć do wyjaśnienia zjawiska znanego jako księżycowa poświata horyzontalna (lunar horizon glow). Czego jeszcze udało się dokonać badaczom podczas zakończonej właśnie misji na Księżyc?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Naukowcy zaobserwowali tajemniczy sygnał radiowy, który regularnie, co dwie godziny, dociera do Ziemi z kosmosu. Dzięki analizom danych radioteleskopowych oraz serii dodatkowych badań, udało im się ustalić jego źródło.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Co najmniej dwa globy mogą kryć się jeszcze w naszym Układzie Słonecznym. Przynajmniej tak twierdzą hiszpańscy i brytyjscy astronomowie. Jednak na poparcie tej teorii mają jedynie obserwacje ruchu niewielkich planetoid.
Kształt granic układu wokół naszej gwiazdy jest inny, niż przewidywali naukowcy – dowodzi sonda Voyager 2 - pisze Krzysztof Urbański.
Właściciel marki Neptun ?w ostatnich latach stracił sporo kontraktów. ?Teraz musi odbudować ?rynek. Czy mu się uda?
Czternastego satelitę planety odkrył astronom studiujący archiwalne zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Turyści i mieszkańcy Gdańska mieli dziś ostatnią okazję do podziwiania Neptuna. Ten najbardziej rozpoznawalny posąg grodu nad Motławą został zabrany z Długiego Targu na zasłużony remont
Nieznane dotąd globy poza naszym Układem Słonecznym zarejestrowała sonda Corot. Większość należy do kategorii „gorących Jowiszy”
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpracy i zaangażowanie się w odbudowę zniszczonego wojną kraju.
Dają cień. Obniżają temperaturę. Oczyszczają powietrze. Tworzą dom dla wielu przedstawicieli miejskiej fauny. Są piękne. Ale czy drzewa mogą świadczyć w społeczeństwie konkretne usługi? Tak! Wykonywana przez nie „praca” pozwala walczyć ze szkodliwymi skutkami zmian klimatu i ma swoją – policzalną – wartość.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas