Leon XIV odebrał paliusz i Pierścień Rybaka

Na placu Świętego Piotra zakończyła się uroczysta msza inaugurująca pontyfikat papieża Leona XIV. Uczestniczyło w niej około 150 tysięcy osób. Było 156 oficjalnych delegacji z prezydentami, premierami, przedstawicielami monarchii i innych wyznań oraz religii.

Publikacja: 18.05.2025 09:34

Papież Leon XIV przemawia podczas mszy inauguracyjnej na placu Świętego Piotra w Watykanie

Papież Leon XIV przemawia podczas mszy inauguracyjnej na placu Świętego Piotra w Watykanie

Foto: Reuters/Claudia Greco

W inauguracji Leona XIV wzięło udział około 200 zagranicznych delegacji. 

Uroczystość odbyła się 10 dni po wyborze kardynała Roberta Prevosta na konklawe, które trwało dobę. Leon XIV jest 267. papieżem. 

Papież odebrał Pierścień Rybaka i paliusz

Uroczystość rozpoczęła się przy grobie Świętego Piotra w bazylice watykańskiej. Papież wraz z patriarchami Kościołów Wschodnich zatrzymał się tam na modlitwie. Następnie diakoni przenieśli w procesji Ewangelię, a także paliusz i Pierścień Rybaka. Nałożenie nowemu papieżowi tych insygniów, symbolizujących związek z apostołem Piotrem i misją kierowania Kościołem, jest najważniejszym momentem mszy. 

Papież Leon XIV otrzymał insygnia z rąk kardynałów: Mario Zenariego, nuncjusza w Syrii, Fridolina Ambongo z Demokratycznej Republiki Konga i Luisa Antonio Taglego z Filipin.

Kardynał Tagle nałożył Leonowi XIV Pierścień Rybaka, na którym widnieje postać apostoła Piotra trzymającego w jednej ręce klucze, a w drugiej sieć. Wygrawerowany jest też papieski herb i napis "Leo XIV". Pierścień jest pieczęcią, którą papież sygnuje oficjalne dokumenty, takie jak listy apostolskie i bulle. Paliusz to wełniana taśma, ozdobiona czarnymi pasmami i czarnymi krzyżami z jedwabiu. Są też na nim trzy szpile, które symbolizują gwoździe krzyża Chrystusa.

Nałożenie obu insygniów to kulminacyjny moment inauguracji pontyfikatu. W czasie tej ceremonii Leon XIV wyraźnie się wzruszył. Następił po niej rytuał posłuszeństwa wobec papieża.

Krótka homilia papieża Leona XIV

Papież Leon XIV rozpoczął homilię słowami pozdrowień „z sercem przepełnionym wdzięcznością – na początku posługi, która została mi powierzona”. - W ostatnich dniach przeżywaliśmy szczególnie intensywny czas. Śmierć papieża Franciszka napełniła nasze serca smutkiem, a w tych trudnych godzinach czuliśmy się jak owe tłumy, o których Ewangelia mówi, że były „jak owce niemające pasterza”. - Przybywając z różnym bagażem historii i różnymi drogami, złożyliśmy w ręce Boga pragnienie wyboru nowego następcy Piotra, Biskupa Rzymu - pasterza, który potrafiłby strzec bogatego dziedzictwa chrześcijańskiej wiary, a zarazem umiejącego patrzeć dalej, wychodząc naprzeciw pytaniom, niepokojom i wyzwaniom naszych czasów - mówił papież.

- Zostałem wybrany nie mając żadnych zasług. Z bojaźnią i drżeniem przychodzę do Was jako brat, który pragnie stać się sługą waszej wiary i waszej radości, podążając z wami drogą miłości Boga, który pragnie, abyśmy wszyscy byli zjednoczeni w jedną rodzinę. Miłość i jedność – oto są dwa wymiary misji, powierzonej Piotrowi przez Jezusa - mówił Leon XIV.

Leon XIV powiedział, że pragnie, by Kościół zjednoczony stał się "zaczynem pojednanego świata", jedności, komunii i braterstwa. Podkreślił, że na świecie jest wiele niezgody, wiele ran zadanych przez nienawiść, przemoc, uprzedzenia. - Posługa Piotra jest naznaczona właśnie miłością ofiarną, ponieważ Kościół Rzymski przewodniczy w miłości, a jego prawdziwą władzę stanowi miłość Chrystusa. Nigdy nie chodzi o zdobywanie innych poprzez dominację, religijną propagandę czy za pomocą narzędzi władzy, lecz chodzi zawsze i wyłącznie o to, by miłować tak, jak czynił to Jezus - mówił papież.

Dodał, że Piotr jako uczeń i następca Jezusa ma "paść owczarnię nie ulegając nigdy pokusie, by stać się samotnym wodzem lub przywódcą wynoszącym się ponad innych, który czyni się panem powierzonych sobie osób". - Wręcz przeciwnie – od niego wymaga się, aby służył wierze braci, idąc razem z nimi - wyjaśnił. - Chciałbym, bracia i siostry, aby to było naszym pierwszym wielkim pragnieniem: Kościół zjednoczony, znak jedności i komunii, który staje się zaczynem pojednanego świata - stwierdził Leon XIV.

Papież Leon XIV

Leon XIV został wybrany przez konklawe 8 maja 2025 roku. Francuski kardynał protodiakon wygłosił formułę „Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam” („Oznajmiam wam wielką radość, mamy papieża”). Następnie wymienił imię i nazwisko kardynała oraz imię, które przyjął. Nowym papieżem został Robert Prevost, który przybrał imię Leon XIV. To pierwszy w historii papież z USA.

W inauguracji Leona XIV wzięło udział około 200 zagranicznych delegacji. 

Uroczystość odbyła się 10 dni po wyborze kardynała Roberta Prevosta na konklawe, które trwało dobę. Leon XIV jest 267. papieżem. 

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Sondaż IBRiS: Leon XIV na razie nie pomoże w zakończeniu wojny w Ukrainie
Kościół
Leon XIV – polityka i nowe wyzwania
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czego należy oczekiwać od pontyfikatu Leona XIV?
Kościół
Papież Leon XIV z apelem do dziennikarzy. Mówił m.in. o sztucznej inteligencji
Kościół
Papież Leon XIV spotkał się z wiernymi. Mówił o wojnie na Ukrainie